X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.03.2020 р. № 1057/12-32-33-02-07/ІПК

Головним управлінням ДПС у Луганській області розглянуто запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - ПКУ) з урахуванням зміни місцезнаходженні (місці проживання), та у межах компетенції повідомляє таке.

Відповідно до пп. 38.9 п.38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Перехідних положень ПКУ під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати.

 При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177,8 статті 177 цього Кодексу.

Зазначаємо, що суб’єкти господарювання та/або самозайняті особи, які нараховують, утримують та сплачують податок на доходи фізичних осіб згідно з пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Перехідних положень ПКУ, виконують функції податкового агента.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) податковою адресою є Луганська область, м. Луганськ, Артемівський район.

Викладене свідчить про наявність обов’язку податкових агентів нарахувати, утримати та сплатити податок на доходи фізичних осіб (18 відсотків), а також військовий збір (1,5 відсотків) з нарахованих (виплачених) доходів на користь платника податку згідно з пп. 38.9 п.38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Перехідних положень ПКУ.

Стосовно відмінності між адресою фактичного місцезнаходження (місця проживання) та місцем реєстрації зазначаємо таке.

Згідно з п. 45.1 ст. 45 ПКУ платник податків - фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.

 Податковою адресою платника податків -фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Звертаємо увагу, що платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України від 15.05.2003 № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755) державна реєстрація фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

В Єдиному державному реєстрі містяться відомості про фізичну особу -підприємця, зокрема, про її місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем) (п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону № 755).

Взяття на податковий облік у контролюючому органі за основним місцем обліку фізичної особи - підприємця здійснюється після її державної реєстрації.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України від 20.10.2014 «№ 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706) факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Таким чином, у разі зміни платником податків фактичного місцезнаходження (місця проживання) з тимчасово окупованої території на територію, підконтрольну органам державної влади, такому платнику слід змінити податкову адресу шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру у частині відомостей щодо місця проживання, звернувшись до органу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на території України.

У випадку, якщо фізична особа - платник податку за правовим статусом є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та змінить у встановленому порядку податкову адресу на територію, підконтрольну органам державної влади, в такому разі вимоги іш. 38.9 о. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX Перехідних положень ПКУ не застосовуються.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.