X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.03.2020 р. № 877/5/99-00-04-06-03-05/ІПК 02.03.2020

Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором доходу у вигляді одноразової грошової допомоги, яка виплачується колишньому працівнику на підставі рішення суду та нарахування компенсації  податку на доходи фізичних осіб, утриманого з цього .доходу і  в межах компетенції повідомляє.

Статте» 9 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон №2262) передбачено виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.

Умови призначення та порядок виплати одноразової грошової допомоги визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу. прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстроковох служби та ввійськової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»,п.10 якої передбачена виплата одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовців.

Крім того,ст 9 Закону №2262 до складу грошового забезпечення,зокрема, входять одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Статтею 129 Конституції україни всстановлено,що суд ухвалює рішення іменем України.

Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, відповідно до п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14 якого дохід з джерелом його походження з України-це будь-який дохід, отриманий,зокрема, резидентами,у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.

Оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом ІV Кодексу, п.163.1 ст.163 якого передбачено, що об'єктом оподаткування резидента є, зокрема,загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до п.п.163.1.1 п.163.1 ст.163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід,до якого включаються інші доходи ,крім зазаначених у ст.165 Кодексу(п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст.164 Кодексу).

Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного9річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Також вказаані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором(п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
   

Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору 1.5 відс.,встановлену п.1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 кодексу).

Згідно з п. 168.5 ст. 16 Кодексу суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення,  грошових винагород та інших виплат, одержаних,зокрема поліцейськими, у зв'язку з виконанням обов'яяязків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повнох компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, полцейськими та особами рядового і начальницького складу,п.2 якого передбачено, що грошова компенсація виплачується громадянам України,які відповідно до законодавства мають статус, зокрема військовослужбовця,а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Враховуючи викладене, оскільки дохід платника податку-фізичної особи у вигляді сумиодноразової грошової допомоги при звільненні, що нараховуться (виплачується)податковим агентом на підставі рішення суду,не пов'язаний з виконанням обов'язків несення служби, то ссума такого доходу оподаковуетьсяподатковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальнихпідставах без застосування положень п.168.5 ст.168 Кодексу.

Одночасно зауважуемо,що звільняються від оподаткування військовим збором доходи,що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню,оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52 п.165.1 ст.165 Кодексу.

Відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано тааку консультацію.