Державна податкова служба України, керуючись cт. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором доходу у вигляді одноразової адресної грошової допомоги який виплачується закладом вищої освіти на користь випускників вищих навчальних закладів денної форми навчання (далі -випускники), які навчались за державним замовленням у вищих навчальних закладах державної та комунальної форм власності незалежно від підпорядкування, здобули освіту за напрямами і спеціальностями педагогічного профілю та уклали на строк не менш як три роки договір про роботу на посадах педагогічних працівників у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, визначених органами управління освітою і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2006 року № 1361 «Про надання одноразової адресної грошової допомоги деяким категоріям випускників закладів вищої освіти» (далі - Постанова)випускникам
закладів вищої освіти, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста,ступінь молодшого бакалавра,бакалавра або магістра спеціальностей галузі знань "01 Освіта/Педагогіка", або ступінь бакалавра ,магістра іншої
спеціальності і галузі знань та уклали на срок не менше як три роки договір про роботу на посадах педагогічних працівників у закладах загальної середньої та професійної(професійно- технічної) освіти, визначених органами упраавління освітою,надається у порядку, затвердженному Міністерством освіти і науки,одноразова адресна допомога в п'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленного на 1 січня календарного року.
Так,Порядок надання одноразової адресноїгрошової допомоги деяким категоріям випускників вищих навчальних закладів,які здобули освіту за напрямами і спеціальностями педагогічного профілю затверджено накзом Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2016 року № 343 (далі-Порядок), відповідно до п.4 якого департаменти(управління) освіти і науки обласних державних адміністрацій,Київської міської державної адміністрації після опрацювання списків випускників ,поданих підпорядкованими вищими навчальними закладами,на відповідність вимогам,визначеним у пункті 1 цього Порядку, затверджують кількість одержувачів допомоги у вищих навчальних закладах та в межах коштів,
передбачених у місцевих бюджетах на виплату допомоги, розподіляють бюджетні призначення між комунальними вищими навчальними закладами за підпорядкуванням.
Згідно з п.5 Порядку вищий навчальний заклад на підставі доведеної вищестоящим органом управління, у підпорядкуванні якого перебуває вищий навчальний заклад,кількості одержувачів допомоги та документів(заяви про надання,допомоги,копії трудової книжки(за наявності), копії договору про роботу на посаді педагогічного працівника у загальноосвітньому або професійно-технічному навчальному закладі), що подаються випускниками щороку до 10 жовтня, здійснює виплату допомоги до кінця поточного року.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.162.1 ст.162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема,фізична особа-резидент,яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п.163.1 ст.163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) опдатковуваного доходу платника податку не включається,зокрема:
сума державної та соціальної матеріальної допомоги,державної допомоги( включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю,на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю,суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат. які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнобов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом (п.п.165.1.1 п.165.1 ст.165 Кодекссу);
сума грошової допомоги,що надаються дітям-сиротам чи дітям. позбавленим батьківського піклування(у тому числі випускникам професійно-технічних навчальних закладів і вищих навчальних закладіів І-ІV рывныв акредитації),у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України(п.п.165.1..1 п.165.1 ст.165 Кодексу).
Відповідно до п.п.1.7. п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом ІV Кодексу,не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи.
Крім того,до загального місячного(річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються інші доходи, крім зазначених у ст.165 Кодексу(п.п.164.2.20 п.164.2 ст.164 Кодекссу).
Згідно з п. 167.1 ст.167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених,наданих) платнику(крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті).
Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування,визначеного п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Нарахування,утримання та сплата (перерахування) податку на доходу фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.168 Кодексу.
Враховуючи викладене, дохід у вигляді одноразової адресної грошової допомоги,який виплачується вищим навчальним закладом на користь випускників включається до загального місячного (річного) оподатковуваного
доходу платника податків як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковим агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, інший дохід відображається податковим агентом під ознакою доходу «127».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультації має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |