Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула зверненні щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) на суми коштів, які виплачуються юридичною особо на користь фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і в межах компетенції повідомляє.
Порядок нарахування та сплати единого внеску регулюється виключно Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464),
Згідно з частиною першою ст. 4 Закону № 2464 платниками единого внеску є, зокрема:
підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарюванні, які використовують працю фізичних осіб на умовах, трудового договору (контракту) або на інших, умовах, передбачених законодавством чи за цивільно-правовими договорами,у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб,які маютьокремий баланс ісамостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами(п.1 частини першої ст.4 Закону № 2464);
фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування(п.4 частини першої ст.4 Закону №2464);
особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову,літературну,артистичну,художню,освітню або викладацьку, а також медичну,юридичну практику,в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності(п.5 частини першої ст.4 Закону №2464).
Базою нарахування єдиного внеску,зокрема для:
роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат,які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі,що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами(п.1 частини першої ст.7 Закону №2464);
платників, зазначених у пунктах 4(крім фізичних осіб-підприємців,які обрали спрощену систему оподаткування), та 5 частини першої ст.4 Закону № 2464,- на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діялоності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб .
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахуванні, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 частили першої ст. 7 Закону № 2464);
платників, зазначених у п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. З частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування единого внеску (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).
Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 частини другої ст, 6 Закону № 2464).
Враховуючи викладене, у разі якщо юридичною особою нараховується фізичним особам винагорода за залучення інших фізичних та юридичних осіб для отриманні банківських послуг у вигляді бонусів, умовних балів тощо, то сума такої винагороди не є базою нарахування єдиного внеску.
Разом з тям, якщо юридичною особою нараховується дохід у вигляді винагороди, яка виплачується на підставі цивільно-правового договору, то сума такої винагороди є базою нарахування єдиного внеску.
Нарахування та сплата единого внеску фізичними особами - підприємцями, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять неналежну професійну діяльність, здійснюється самостійно такими особами відповідно до положень Закону № 2464.
Згідно з н. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |