X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.03.2020 р. № 939/6/99-00-04-06-03-06/ІПК


Державна податкова служба України, керуючись ст, 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) розглянула запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування доходу, отриманого від продажу рухомого майна фізичною - особою - платником єдиного податку, та з урахуванням фактичних обставин, викладених у запиті, повідомляє таке.

Відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 325 Цивільного кодексу України суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

 Фізичні та юридичні особи можуть бути, власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Тобто, суб’єктом права власності законодавством визначається фізична особа, яка може бути власником будь-якого майна, крім майна, яке не може знаходитись взагалі у власності фізичної особи.

При цьому, такий суб’єкт права власності як фізична особа - підприємець не відокремлюється.

Пунктом 5 розділу 1 Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003    № 492, зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція № 492), клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору для забезпечення своєї господарської / підприємницької / інвестиційної / незалежної професійної діяльності / діяльності, яка не пов'язана з підприємницькою, і власних потреб.

Пунктом 14 розділу 1 Інструкції № 492 визначено, що за поточними рахунками, що відкриваються банками суб’єктам-гоеподарювання у національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

 За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб - резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Зважаючи на викладене, доходи, отримані від продажу рухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі мають бути зараховані на рахунок такої фізичної особи, а не на рахунок відкритий для підприємницької діяльності.

Слід зазначити, що до доходу платника єдиного податку фізичної особи -підприємця не включаються, зокрема, доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 ПКУ).

Отже, дохід від продажу рухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі не включається до доходу платника єдиного податку фізичної особи - підприємця та оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб.

Порядок оподаткуванні операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна встановлений ст. 173 ПКУ,

Відповідно до п. 173.1 ст.173 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ, тобто 5 відсотків від розміру отриманого доходу.

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5 відсотки (пп. 1.2 та пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.