Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) розглянула звернення щодо включення до доходу фізичної особи - підприємця - платника единого податку коштів, повернутих йому банком з депозитного рахунку фізичної особи - підприємці на його поточний рахунок після закінченні депозитного договору, та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до п.п. 14.1.206 п. І4.1 ст. 14 ПКУ проценти - це дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна.
До процентів, зокрема включається платіж за використання коштів, залучених у депозит.
Згідно з п.п. 14.1.44 н. 14.1 ст. 14 ПКУ депозит (вклад) - це кошти, які надаються фізичними чи юридичними особами в управління резиденту, визначеному фінансовою організацією згідно із законодавством України, або нерезиденту на строк або на вимогу та під процент на умовах видачі на першу вимогу або повернення зі спливом встановленого договором строку.
Залучення депозитів може здійснюватися у формі випуску (емісії) ощадних (депозитних) сертифікатів.
Правила здійснення депозитних операцій встановлюються: для банківських депозитів - Національним банком України відповідно до законодавства; для депозитів(внесків) до інших фінансових установ- державним органом, визначеним
законом.
Згідно з п.1.4 гл.1 Положенняпро порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами,затвердженого постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 № 516, залучення банком вкладів(депозитів) юридичних і фізичних осіб підтверджується, зокрема договором банківського рахунку.
За договорм банківського рахунку, укладеним юридичною або фізичною особою, банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок грошові кошти або банківські метали, що їй надходять,виконувати розпорядження власника рахунку про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та проведення інших операцій за рахунком.
За користування грошовими коштами, що обліковуються на рахунку клієнта, банк сплачує проценти, сума яких зараховується на рахунок, якщо інше не встановлено договором банківського рахунку або законом (п. 2.5 гл. 2 Положення).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи -підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 2923 ст. 292 ПКУ.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Пасивні доходи для цілей розділу IV ПКУ - це доходи, отримані у вигляді, зокрема процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (п.п. 14.1.268 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Крім того, згідно із п 292.3 ст. 292 ПКУ до суми доходу платника единого податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).
Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
Таким чином, кошти, повернуті банком з депозитного рахунку фізичної особи - підприємця на його поточний рахунок після закінчення або дострокового закінчення депозитного договору, не є доходом фізичної особи -підприємця - платника єдиного податку, якщо зазначені кошти було покладено після включення до доходу такого підприємця в період їх отримання.
Також не включаються до доходу фізичної особи - підприємця- платника єдиного податку сума процентів, отриманих від банку за користування коштами на депозитному рахунку.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |