Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України(далі-Кодекс), розглянуло звернення щодо опдаткування доходу у вигляді благодійної допомоги,який надається фізичними особами на користь юридичної особи та в межах комптенції повідомляє.
Відповідно до п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України-це будь-який дохід, отриманий,зокрема резидентами.у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями),її континентальному шельфі, у виключній (морській )економічній зоні.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу, відповідно до п.п.163.1.1 п.163.1 ст.163 якого об'єктом оподаткування фізичної особи-резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів,які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено ст.165 Кодексу.
Разом з тим доходи. які включаються до загального місячного (річного0 оподатковуваного доходу встановлено п.164.2 ст.164 Кодексу.
Крім того, ст.166 Кодексу визначено право платника податку на податкову знижку.
Водночас відповідно до п.п. 14.1.121 п.14.1 ст.14 Кодексу неприбуткові підприємства, установи та організації-це неприбуткові підприємства, установи та організації,які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 Кодексу.
Пунктом п.133.4 ст.133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
згідно з п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємствє підприємство, утанова та організація (далі-неприбуткова організація) що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої(або установчі документи організації вищого рівня,на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників(крім оплати їхньої праці,нарахування єдиного соціального внеску), членів органв управління та інших пов'язаних зними осіб.
Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п.133.4 ст.133 Кодексу;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня,на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону(для недержавних пенсійних фондів),або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації,
злиття, поділу, приєднання або перетворення).
Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реестру неприбуткових установ та організації.
Положення абзаців третього і четвертого п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст.133 Кодексу щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст.133 Кодексу).
Перелік неприбуткових організацій, які можуть бути віднесені до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку, встановлено п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.
Отже, обов’язковими умовами для неприбуткових організацій є, зокрема, використання своїх доходів (прибутків) виключно на фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених їх установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу), а також заборона розподілу доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів таких організацій, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб (п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
Для цілей податкового обліку доходи, одержані неприбутковими оорганізаціями, відображаються у рядках 1.1-1.11 частини І Звіту про використання доходів (прибутків )неприбуткової організації, форма якого затверджена наказом Мінестерства фінансів України від 17.06.2016 №553 (у редакції наказу Мінестерства фінансів України від 28.04.2017 №469)(далі- Звіт).
При цьому формування доходів та вдатків,що відображаються у Звіті, здійснюються за правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань мметодології бухгалтерського обліку та фінансової зввітності здійснюється центральним органом виконавчої влади,що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку,затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку,національні положення (стандарти)бухгалтерського обліку в державному секторі,інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст.6 Закону України від 16 липня 1999 рокку № 996-XIV«Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).
У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п.133.4 ст.133 Кодексу, такаорганізація підлягає виключеню з Реєстру неприбуткових установ та організацій з визначенням податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств відповідно до підпунктів 133.4.3 та 133.4.4 п.133.4 ст.133 Кодексу.
Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків,якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |