Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу у вигляді дивідендів, нарахованих (виплачених)юридичною особою-резидентом на користь фізичної особи - нерезидента і в межах компетенції повідомляє,що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин,викладених у зверненні.
Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, згідно з п.п.162.1 п.162.1 ст.162 якого платником податку є фізична особа - нерезидент,яка отримує доходи з джерела їх походження в україні.
Пунктом 163.2 ст.163 Кодексу передбачено, що об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні.
відповідно до п.п.170.10.1 п.170.10 ст.170 Кодексу доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються(виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів(з урахуванням особливостей. визначених деякими нормами розділу ІV Кодексу для нерезидентів).
Порядок оподаткування дивідендів передбачено п.170.5 ст.170 Кодексу, відповідно до п.п.170.5.1 якого податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів,крім випадків, зазначених у п.п.165.1.18 п.165.1 ст.165 Кодексу, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа,яка здійснює таке нарахування.
Будь-який резидент, який нараховує дивіденди,включаючи того, який сплачує податок на прибуток підприємств у спосіб, відмінний від сплати такого податку з будь-яких підстав, є податковим агентом під час нарахування дивідендів.(п.п.170.5.2 п.170.5 ст.170 Кодексу).
Доходи, зазначені в п. 170.5 ст.170 Кодексу, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою,визначеною п.167.5 ст.167 Кодексу (п.п.170.5.4 п.170.5 ст.170 Кодексу).
Згідно з п.п.167.5.4 п.167.5 ст.167 Кодексу доходи у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах,корпоративних правах, нарахованих нерезидентами,інститутами спільного інвестування та суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток оподатковуються у половинному розмірі ставки, встановленої у п.167.1 ст.167 Кодексу, тобто 9 відсотків.
Також вказаний дохід є об'єктом опдаткування військовим збором(п.п.1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу(п.п.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.168 Кодексу.
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді дивідендів,нарахованих фізичній особі-нерезиденту юридичною особою, яка є платником єдиного податку, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 9 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Разом з цим, положеннями п.3.2 ст.3 кодексу встановлено, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою україни, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом,застосовуються правила міжнародного договору.
Положення Угоди між Урядом України і Урядом Об'єднаних Арабських Еміратів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал, ратифікованої 19.06.2003(Закон України № 1013-IV),яка є чинною з 09.03.2004 (далі- Угода),звстосовуються до осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав(ст.1 Угоди) та до існуючих податків, одним з яких, зокрема в Україні, є «прибутковий податок з громадян»(ст.2 Угоди)
Термін «особа» включає фізичну особу, компанію або будь-яке інше об'єднання осіб (п. 1 ст. 3 Угоди).
Критерії щодо визначення резиденції осіб, на яких поширюються положення Угоди, встановлено ст. Угоди.
Пунктом 1 ст. 10 Угоди передбачено, що «дивіденти, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави, резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Договірній Державі».
Згідно п. 2 ст. 10 Угоди «однак такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо фактичним власником дивідндів є компанія (навідміну від товариства), і ця компанія є власником принаймні 10 процентів капіталу компанії, яка сплачує дивіденди, то податок, що стягується, не повинен перевищувати 5 проценти загальної суми дивідендів».
«Термін «дивіденди» при використанні в цій статті означає дохід від акцій, від користування акціями або користування правами, якцій гірничодобувної промисловості, акцій засновників, чи інших прав, які не є борговими вимогами, що дають право на участь у прибутку, так само як дохід від інших корпоративних прав, який підлягає такому ж оподаткуванню, як доходи від акцій відповідно до законодавства Держави, резидентом якої є компанія, що розподіляє прибуток» 9п. 4 ст. 10 Угоди).
Відповідно до зазначених положень Угоди обидві держави, які є сторонами Угоди - і держава, що є джерелом виплати дивідендів, і держава, резидентом якої є одержувач цих дивідендів, мають право оподатковувати такий дохід.
Водночас,держава, що є джерелом виплати дивідендів (Україна), має переважне право на їх оподаткування, але, якщо оподаткування таких дивідендів передбачено її внутрішнім законодавством, це право обмежене встановленою п. 2 ст. 10 Угоди ставкою оподаткування.
при цьому країна резиденції особи, що одержує дивіденди, також має право на оподаткування таких дивідендів за ставками. передбаченими внутрішнім законодавством, але з урахуваннм податку, сплаченого в країні, що є джерелом доходу, згідно з правилами, зазначеними у ст. 25 «Методи усунення подвійного оподаткування» Угоди.
Таким чином, якщо у випадку, який розглядається, отримувачем дивідендів є резидент Об'єднаних Арабських Еміратів - фізична особа, така особа не підпадає під дію п. 2 ст. 10 Угоди.
При виплаті резидентом України такій особі дивідендів утримується податок на доходи фізичних осіб, передбачений відповідними положеннями Кодексу.
Крім того, ст. 5 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» зазначено, що гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених частиною другою цієї статті, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків.
Зауважуємо, що згідно з п.п. 6 та п.п. 14 ст.7 закону України від 20 травня 1999 року № 679-ХІV «Про національний банк України», зокрема, регулювання діяльності платіжних систем та систем розрахунків в Україні, визначення порядку та форм платежів, здійснює відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, організовує і здійсенює валютний нагляд.
Отже, з питання правомірності здійснення виплати юридичною особою доходу у вигляді дивідендів в іноземній валюті на користь фізичної особи - нерезидента ви можете звернутися до Національного банку України.
Відповідно до пункту 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |