X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.03.2020 р. № 860/6/99-00-04-03-03-06/ІПК


Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння земельного податку (далі - Податок) повідомляє.

Товариство поінформувало, що має у безстроковому користуванні земельну ділянку 49 га, яка була виділена рішенням Нижньосироватської селищної ради малозабезпеченим працівникам народної освіти м. Суми для організації садівництва.

Товариство, посилаючись на складну ситуацію, запитує про застосування пільги щодо сплати Податку.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України (далі - Земельний кодекс), а справляння плати за землю - Податковим кодексом України (далі - Кодекс).

Статтею 35 Земельного кодексу визначено загальні засади користування земельними ділянками садівницькими товариствами.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом або за результатами аукціону.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом.

Безкоштовна приватизація земельних ділянок громадянином - членом садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства шляхом подання заяви до відповідного органу самоврядування і реалізується низкою процедур відповідно до земельного законодавства.

Слід зазначити, що приватизація (в тому числі безкоштовна) земельних ділянок фізичними особами не відноситься до функцій контролюючих органів.

Платниками Податку с власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі, а об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (ст.ст. 269, 270 Кодексу).

Для фізичних осіб звільнення від сплати Податку передбачено ст. 281 Кодексу, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, зокрема, для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара (ст. 121 Земельного кодексу).

Крім того від сплати земельного податку звільняються особи інваліди першої і другої групи, пенсіонери (за віком) та інші особи, визначені п. 281.1 ст. 281 Кодексу.

 Для застосування режиму звільнення, право власності на земельну ділянку має бути оформлене на таких осіб.

Якщо фізичною особою - користувачем земельної ділянки, наданої для ведення садівництва, не оформлено право власності відповідно до чинного законодавства, то садівницьке товариство є платником Податку до бюджету, включаючи земельні ділянки загального користування.

У разі наявності у фізичної особи - члена садівницького товариства приватизованої земельної ділянки, земельний податок самостійно сплачується власником на загальник підставах або використовується пільга зі сплати податку відповідно до вимог ст. 281 Кодексу.

Статтею 282 Кодексу визначено перелік юридичних осіб - власників земельних ділянок та постійних землекористувачів, що мають право на пільги щодо сплати Податку.

 Звільнення садівницьких товариств від сплати земельного податку не передбачено.

Разом з цим абзацом першим п. 286.7 ст. 286 Кодексу передбачено, що юридична особа зменшує податкові зобов'язання з Податку на суму пільг, які надаються фізичним особам відповідно до п. 281. і ст. 281 Кодексу за земельні ділянки, що знаходяться у їх власності або постійному користуванні і входять до складу земельних ділянок такої юридичної особи.

ДПС не наділена повноваженнями щодо надання преференцій для окремих платників податків.

Стосовно питання поданні податкової декларації повідомляємо, що відповідно до ст. 17 абзацу п’ятого п. 286.5 ст. 286 Кодексу платники податку мають право звернутися до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо, зокрема, права користування пільгою зі сплати Податку, нарахованої суми Податку тощо.