Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, що здійснюються відповідно до міжнародних договорів або фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги (далі - МТД), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) і в межах своїх повноважень повідомляє.
Як зазначено у зверненні, до товариства звернулось Представництво ООН в Україні з проханням укласти договір з надання послуг з ремонту і технічному обслуговуванню транспортних засобів.
До запиту додано копію реєстраційної картки проекту (програми) №4165:
донор - Уряд Королівства Данія через Міністерство закордонних справ Данії;
виконавець - Структура Організації Об’єднаних націй з питань тендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в Україні;
реципієнт - Міжнародний благодійний фонд «.........» (код ЄДРПОУ ..............) та Міжнародний благодійний фонд «» (код ЄДРПОУ.........);
назва проекту - Реформи децентралізації та безпека в громаді:
трансформаційні підходи до тендерної рівності та розширення прав та можливостей жінок в Україні;
Проект зареєстровано в Мінекономрозвитку 21.08.2019, кошторисів вартість проекту - 15 000 000 датських крон.
Реалізація проекту МТД здійснюється в межах Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Данія про технічне та фінансове співробітництво від 09.11.2006 (далі - Угода), яка ратифікований Верховно о Радою України 18.04.2007 № 948-V.
Планом закупівлі товарів, робіт, послуг, що придбаваються за кошти МТД, копія якого додана до звернення передбачено придбання:
послуг з надання консультативної підтримки центральним органа м
влади;
послуг з надання консультативної підтримки місцевим громадам;
послуг з організації та проведення конференцій, тренінгів, семінарів та воркшопів;
друкованих та аудіовізуальних матеріалів;
послуг з медійного супроводу проекту.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу, розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Пунктом 197.11 статті 197 розділу V Кодексу передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операції з:
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Слід зазначити, що режим звільнення від оподаткування ПДВ поширюється не на осіб, а на операції.
Порядок отримання права На звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок № 153).
Відповідно до Порядку № 153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проекту (програми)
Проекти (програми), які включені до щорічних програм в рамках МТД, підлягають обов’язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитацї їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України.
Державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 де Порядку № 153.
У реєстраційній картці проекту (програми) МТД робиться запис, який містить:
посилання на статтю міжнародного договору України щодо передбачених пільг;
підтвердження наявності плану закупівлі;
зазначення адреси офіційного сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за якою розміщено такий план закупівлі та перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги.
У разі якщо у реєстраційній картці проекту (програми) МТД буде зроблено такий запис, це означатиме, що в рамках проекту (програми) МТЦ донором заявлено право на отримання податкових пільг, передбачених податковим законодавством України, і в рамках такого проекту (програми) МТД товари, роботи та послуги, що закуповуються виконавцем проекту за рахунок МТД, відвантажуються (виконуються, постачаються) постачальниками такому виконавцю без сплати ПДВ.
Одночасно з видачею реєстраційної картки проекту (програми) робиться відповідний запис у єдиному реєстрі проектів, що реалізуються в Україні з використанням ресурсів міжнародних фінансових організацій та МТД, та розміщується план закупівлі на офіційному сайті Мінекономрозвитку (крім інформації, що становить комерційну таємницю).
Платник податку (продавець) з метою підтвердження права га застосування пільг з податку на додану вартість при здійсненні операцій і постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД зберігає у справі:
копію реєстраційної картки проекту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідчену печаткою донора або виконавця проекту;
копію плану закупівлі, засвідчену печаткою донора або виконавія проекту;
копію контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідчену підписом та печаткою виконавця проекту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проекту міжнародної технічної допомоги та відповідає категорію (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).
Якщо виконавцем проекту МТД придбання товарів/послуг, зазначених у плані закупівлі проекту, здійснюється у постачальника - платника ПДВ, то у договорі на таке постачання ціна товарів/послуг має бути вказана «Без ПДВ».
Постачальник товарів/послуг за такими операціями податкові зобов'язання з ПДВ не визначає і до бюджету не сплачує.
Отже, у рамках проекту МТД товари/послуги, що постачаються виконавцю проекту МТД та оплачуються за рахунок МТД, виконуються контрагентами - постачальниками такому виконавцю без нарахування ПДВ.
Крім цього, згідно з пунктом 23 Порядку № 153 виконавець проекту МТД, що реалізує право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанняі і робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому ті електронному вигляді органові державної податкової служби, в яком;/ перебуває на обліку як платник податків, та в копії Мінекономрозвитк / інформаційне підтвердження придбання товарів, робіт і послуг у пільговому режимі за кошти МТД за проектом (програмою) за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153.
Планом закупівель, що доданий до реєстраційної картки проекту № 4165, не передбачено придбання виконавцем проекту послуг з ремонту і технічном у обслуговуванню транспортних засобів за кошти міжнародної технічної
допомоги. Таким чином, зазначена операція не може бути звільнена від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 197.11 статті 197 розділу V Кодексу.
Водночас, пунктом 2 статті VI Угоди між Урядом України та Організацією Об’єднаних Націй про заснування Представництва ООН від 06 жовтня 1992 року (далі - Угода про ООН) визначено, що ООН, включаючи Представництво ООН, його активи, дохід та інша власність звільняється ві д усіх прямих податків, ПДВ, зборів, сплат або мита.
Крім того, відповідно до статті II розділу 7 та 8 Конвенції про привілеї та імунітети ООН від 13.02.1946 (далі - Конвенція) ООН, їх активи та інша власність:
а) звільняються від усіх прямих податків: проте передбачається, що ООН не буде вимагати звільнення від обкладення такими податками, я сі фактично є оплатою наданого комунального обслуговування:
d) звільняються від митних зборів, імпортних і експортних заборон і обмежень при ввезенні та вивезенні Організацією предметів для службового користування.
Однак, передбачається, що предмети, що ввозяться як вилучення із загальних правил, не продаватимуться, в країні в яку вони ввезені інакше, як на умовах, погоджених з Урядом цієї країни:
с) звільняються від митних зборів, імпортних та експортних заборон і обмежень при ввезенні та вивезенні власних Видань.
Статтею 3 розділу І Кодексу визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулююты я питання оподаткування.
При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інііі правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до пункту 3.2 статті 3 розділу І Кодексу якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до пункту 197.2 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами.
Порядок звільнення від обкладення ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240 (да ні - Порядок № 1240).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1240 обсяг пільг, що надаються представництвам міжнародних організацій, зокрема їх регіональним відділенням, визначається відповідним міжнародним договором України.
Власними потребами міжнародних організацій вважаються також усі товари та послуги, що використовуються для їх офіційної діяльності відповідно до взятих на себе зобов'язань згідно з міжнародними договорами з Україною (крім тих, що надаються як гуманітарна та міжнародна технічна допомога).
Звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митній території України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240 (пункт 6 Порядку № 1240).
Відповідно до пункту 9 Порядку № 1240 від оподаткування ПДВ звільняються виходячи з принципу взаємності операції, пов’язані з:
будівництвом, ремонтом та реконструкцією будинків і приміщень для розміщення дипломатичних представництв, консульських установ та представництв міжнародних організацій, у тому числі резиденції керівників дипломатичних місій;
придбанням чи орендою службових, житлових і нежитлових приміщень для потреб дипломатичних представництв, установ та представництв міжнародних організацій, якщо контракти (договори) укладено від імені дипломатичної місії або держави, яка її направила. При цьому звільнення від оподаткування ПДВ операцій з оренди службових приміщень дипломатичних місій та житлових приміщень керівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснюється без додержання принципу взаємності.
Враховуючи викладене, та з огляду на положення Угоди про ООН, Конвенції та Кодексу, операції Товариства з постачання Представництву ООН послуг з ремонту та технічному обслуговуванню транспортних засобів оподатковуються в загальному порядку, якщо постачаються для офіційної діяльності Представництва ООН відповідно до взятих зобов’язань згідно міжнародними договорами України.
При цьому, суми ПДВ, сплачені прі придбанні таких товарів/послуг, можуть бути відшкодовані Представництва ООН відповідно до Порядку № 1240 у разі наявності визначених таким порядком підстав.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |