Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку коригування податкових зобов'язань з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, що були складені та зареєстровані в ЄРПН за касовим методом згідно з статтею 44 розділу ХХ Податкового Кодексу України (далі - Кодекс), та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є постачальником електричної енергії кінцевим споживачам, а саме, установам бюджетної сфери та промисловим підприємствам, згідно договорів постачання електричної енергії.
Для виконання своїх обов’язків за договорами постачання електричної енергії кінцевим споживачам Товариство здійснює закупівлю електричної енергії на відповідних сегментах ринку електроенергії, зокрема, за договором про врегулювання небалансів електричної енергії, укладеним з оператором системи передачі електроенергії.
За вказаним договором у період з липня 2019 по грудень 2019 року Товариство перераховувало контрагенту та отримувало від контрагента грошові кошті за електроенергію для фінансового врегулювання її небалансів.
Також Товариством гри врегулюванні таких небалансів було підписано з оператором системи передачі електроенергії декілька угод про зарахування зустрічних однорідних вимог.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкошх зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податкої ий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, цо засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та пункті 198.2 статті 198 Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди з 01 січня 2016 року до 1 січня 2022 року.
У разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний обо ритмічний характер постачання, платники податку:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважаєтеся постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Слід зазначити, що у разі надання інших видів компенсацій вартості товарів (послуг) зведена податкова накладна відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу не складається.
Згідно підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 Кодексу касовий метод для цілей оподаткування ПДВ - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Враховуючи вищевикладене, за операціями з продажу електричної енергії з метою врегулювання небалансів податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу постачальником визначаються за касовим методом.
У разі якщо такі операції мають безперервний або ритмічний характер постачання, такий постачальник може складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на платника ПДВ - сторону, відповідальну за баланс (покупця електроенергії), з урахуванням усієї суми отриманих від такого покупця коштів протягом такого місяця.
При цьому у разі зарахування зустрічних однорідних вимог зведена податкова накладна не складаєтвся (повинна бути складена податкова накладна у загальному порядку).
Згідно з цунктом 192.1 статті 192,Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, сумидюдаткових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування, до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Відповідно до частини другої статті 604 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов'язання новим зобов'язанням між тими ж сторонами (новація).
Таким чином, оскільки у зв’язку із застосуванням касового методу податкові зобов’язання визначаються постачальником за фактом зарахування коштів, то при отриманні попередньої оплати постачальником мають бути визначені податкові зобов’язання та згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу складена і зареєстрована в Єдиному реєстрі додаткових накладних (далі - ЄРПН) податкова накладна (зведена податкова накладна).
При складанні розрахунків коригування до таких податкових накладних також використовується касовий метод податкового обліку з ПДВ.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу розрахунок коригування, складений постачальником товарів/поелуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/поелуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/поелуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Отже, у разі зарахування коштів, отриманих за одним Договором, в рахунок оплати вартості товарів/поелуг за іншим договором, на дату підписання документа, на підставі якого здійснюється таке зарахування, постачальник складає розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена при отриманні коштів як попередньої оплати.
Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем).
Постачальник (продавець) товарів/поелуг має право зменшити суму податкових зобов’язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем).
Отримувач (покупець) товарів/поелуг повинен зменшити податковий кредит на дату зарахування попередньої оплати за одним договором в рахунок оплати вартості поставлених (що підлягають поставці) товарів за іншим договором незалежно під того, чи зареєстрований розрахунок коригування в ЄРПН, чи ні.
Крім того, оскільки постачальник застосовує касовий метод податкового обліку, то на дату такого зарахування постачальник має скласти та зареєструвати в ЄРПН податку накладну на суму коштів, що були зараховані в рахунок оплати за поставлені (що підлягають поставці) товари за іншим договором.
Щодо складання розрахунків коригування до податкових накладних на підставі угоди про зарахування зустрічних однорідних вимог, що не була отримана бід контрагента Товариством, слід зазначити, що відповідно до пункту 44.1 статті 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплато ю податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Згідно із статтею 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |