Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з продажу проїзних документів на проїзд у міському пасажирському транспорті із застосуванням автоматизованої система обліку оплати проїзду (далі - АСОП) та складання податкових накладних та такими операціями і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі -ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку є оператором АСОП, який, зокрема, здійснює продаж (поповнення) електронних транспортних квитків (у тому числі юридичним особам - платникам ПДВ) та подальше перерахування отриманих від такого продажу коштів перевізникам. За надані послуги платник податку отримує від перевізників комісійну винагороду.
Щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з продажу проїзних документів на проїзд у міському пасажирському транспорті
Роз’яснення із зазначеного питання надано платнику податку у податковій консультації від 24.10.2019, яка зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових консультацій за № 982/6/99-00-07-03-02-15ДПК (далі - ІПК № 982), на його попереднє звернення від ... № ....
Зокрема, в ІПК № 982 зазначено, що суб'єкти господарювання, які не є перевізниками (не надають послуги перевезення) та є лише учасниками проце су оформлення (продажу, поповнення) електронних перевізних документів (зокрема, здійснюють прийом коштів за квитки та їх подальше перерахування), визначають свої податкові зобов'язання з ПДВ виходячи лише з вартості наданих ними послуг, пов’язаних з продажем таких проїзних документів (комісійної винагороди), без урахування вартості перевезення, що перераховується ними перевізнику.
Таким чином, платник податку - оператор АСОТ визначає податкові зобов’язання виходячи з вартості наданих ним послуг з продажу (поповнення) електронних перевізних документів (комісійної винагороди).
Щодо порядку складання податкових накладних за операціями з постачання послуг з перевезення пасажирів
Як зазначалося в ІПК № 982, податкові зобов'язання з ПДВ з вартості послуг з перевезення визначаються суб'єктом господарювання, який є перевізником (надає послуги перевезення). При цьому якщо таким перевізником надаються послуги з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які затверджено уповноваженим органом, операції з постачання таких послуг звільняються від оподаткування ПДВ.
Пунктом 187.1 статті 187 ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на
податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталась раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в раз і постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Таким чином, податкова накладна за операцією з постачання послуг з перевезення пасажирів складається платником податку - перевізником, який надає такі послуги, на дату першої події, визначеної пунктом 187.1 статті 117 ПКУ: або на дату зарахування на його банківський рахунок коштів в оплату такі х послуг, або на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання таких послуг платником податку.
Водночас повідомляємо, що відповідно до статті 52 ПКУ будь-який платник податку має право звернутися до контролюючого органу щодо надання податкової консультації. Отже більш детальна відповідь щодо порядку складання податкових накладних за операціями з постачання послуг з перевезення пасажирів (у тому числі якщо такі послуги постачаються юридичним особам) може бути надана платнику податку, який безпосередньо надає такі послуги, у разі йс го самостійного звернення до ДПС з відповідним питанням із зазначенням суттєвих обставин здійснення конкретних господарських операцій.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |