X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.03.2020 р. № 1307/ІПК/21-22-04-04-04

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на звернення Підприємства щодо нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Підприємство просить надати податкову консультацію стосовно практичного використання окремих норм податкового законодавства з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - Податок).

1. Чи необхідно подавати декларації з Податку як власник та як Орендодавець?

Платниками Податку є фізичні та юридичні особи, в тому числ нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлово нерухомості, (п.п. 266.1.1 п.266.1 ст. 266 Кодексу).

Об'єктом оподаткування згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статт 266 Кодексу є об'єкт житлової да нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до підпункту 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 Кодексу платники Податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

В декларації платник обов’язково визначає всі об’єкти оподаткування по Податку, які перебувають у його власності.

При цьому якщо суб'єкт господарювання є власником житлової та/або нежитлової нерухомості й має документальне підтвердження віднесення цього об'єкта до категорій, визначених пп. 266.2,2 п.266.2 ст.266 Кодексу, за умови відповідності визначеним вказаним підпунктом умовам, платник Податку не зазначає такі об’єкти у податковій декларації.

Суб'єкт господарювання звільняється від обов'язку подавати Декларацію якщо всі об’єкти нерухомого майна, які перебувають у його власності відносяться до категорій, визначених пп. 266.2.2 п.266.2 ст.266 Кодексу, та дотримано визначені вказаними підпунктами умови.

2. Чи підлягають оподаткуванню Податком орендовані нежитлові будівлі розташовані на території комбікормового заводу?

Підприємство повідомило, що є власником нежитлових будівель розташованих на території комбікормового заводу та відповідно до договору оренди нежитлових приміщень від 01.08.2016 № 245/51-10 передає ці об’єкти в оренду іншому суб’єкту господарювання - Приватному підприємству.

Згідно з повідомленим Підприємством описом належних йому нежитлових будівель та наданої до звернення інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, об’єкти є некласифікованим майном, яке у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно позначено літерним кодом, що відповідає лише порядковому номеру взяття на облік.

Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу визначено перелік об’єктів нерухомості, які не є об’єктами оподаткування.

Так, до таких об’єктів віднесено будівлі промисловості, зокрема, виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств (абзац «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу), а також будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 (далі - Класифікатор), та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку (абзац «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу).

Умовою виключення з об’єктів оподаткування Податком об’єктів, визначених абзацом «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу, є ідентифікація таких об’єктів в класі 1251 «Будівлі промислові» Державного класифікатора будівель та споруд ДК018-200 (далі- Класифікатор), та ідентифікація власника таких об’єктів як промислове підприємство згідно з КВЕД.

При цьому, приналежність платників Податку до промислових підприємств визначається за здійсненням процесу промислового виробництва - процесу перероблення, який використовують для виготовлення нової продукції, оброблення товарів, які були у використанні, надання промислових послуг і, який класифікують у секціях В «Добувна промисловість та розроблення кар’єрів», С «Переробна промисловість», D «Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря», Е «Водопостачання, каналізація, поводження з відходами» та F «Будівництво».

Основними умовами, які дають підстави платнику Податку не враховувати належні йому об’єкти нерухомого майна у складі об’єктів оподаткування на підставі абзацу «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу, є:

належність власника таких об’єктів до сільськогосподарських товаровиробників,

належність будівель та споруд до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 (далі - Класифікатор),
ненадання власниками таких об’єктів в оренду, лізинг, позичку.

Основним видом діяльності Підприємства є консультування з питань комерційної діяльності й керування (код 70.22 КВЕД).

Враховуючи, що умови, визначені абзацами «є» та «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу, зокрема, щодо належності власника об’єктів
нерухомого майна до категорій «промислове підприємство» та «сільськогосподарський товаровиробник», не виконана, Підприємство не може використовувати норми вказаних абзаців для виключення належних йому не праві власності об’єктів нерухомого майна з об’єктів оподаткування по Податку.

З метою правильного застосування ставок Податку, вважаємо за доцільне запропонувати Підприємству отримати експертний висновок щодо приналежності інвентарно описаних об’єктів нерухомості до певного класу будівель згідно з Класифікатором та включити отриману класифікацію де записів Реєстру речових прав.

Ведення Класифікатора та право надання експертного висновку щодо приналежності Об'єктів до відповідно класу будівель або споруд здійснює Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем у будівництві Держбуду України.

Разом з тим повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст.52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.