X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.04.2020 р. № 1366/6/99-00-17-03-01-06/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Підприємства гро надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо оподаткування акцизним податком і повідомляє таке.

У зверненні Підприємство зазначає, що здійснювало операції з видачі (продажу) лише карток та талонів на пальне, за якими пальне отримується в пунктах реалізації, що належать іншим суб’єктам господарювання.

Тобто не проводить фізичної операції з пальним.

Підприємство запитує:

1. Чи потрібно реєструвати акцизну накладну на пальне придбане на А ІС (в бак автомобіля) по талонах або картках на власні господарські потреби підприємства. Якщо треба, то що зазначити в графі «Акцизний склад» або «Пересувний акцизний склад»?

Щодо питання 1.

Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Кодексу, платниками акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст.212 Кодексу).

Згідно з пп. 14.1.141 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи і ез такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;

при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу / акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання ш промислової переробки.

До власного споживання також відносяться операції із заправлення пальним за договорами підряду при одночасному виконанні таких умов:

а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам, крім реалізації бензолу поза межами митної території Україна в митному режимі експорту;

б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, які:

призначені для виконання робіт на землях сільськогосподарського або лісового призначення, на землях, наданих гірничим підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також для виконання робіт з будівництва доріг;

належать іншим особам;

виконують роботи протягом строку дії договору підряду виключно на зазначених у цьому пункті землях, що перебувають у власності або користуванні замовника;

в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, зазначені в підпункті "б" цього підпункту, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу (п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно із розділом 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічною регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, зазначено, що талон - це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право йог а власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Таким чином, безпосередньо сама операція з реалізації талонів, карток за ціною обумовленого номіналу пального, під час якої не відбувається фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, не належить до операцій з реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Операція з фізичної передачі пального на підставі пред’явленні оплаченого талону, картки на АЗС постачальника належить до операцій в реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Під час фізичного відпуску пального у суб’єкта роздрібної торгівлі - розпорядника акцизного складу АЗС виникає обов’язок у складанні та реєстрації акцизи жх накладних у порядку, визначеному статтею 231 Кодексу.

При цьому, при реалізації пального суб’єкту господарювання (Товариству) через паливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, заповнюються обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" п. 231.1 ст. 231 Кодексу із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб'єкта господарювання (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

Пунктом 232.3 ст. 232 Кодексу визначено, що в системі електронного адміністрування реалізації пального або спирту етилового зміна показника ƩАНаклОтр (показника, який збільшує ƩАНакл обсяги пального, на яке платник має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних) не відбувається на обсяги пального, що реалізується з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки, платнику податку - отримувачу пального.

Оскільки заправлення транспортних засобів Товариства у паливний бак, який не є акцизним складом, пальним, зокрема за талонами, картками, відбувається на АЗС Продавців (постачальників), тобто з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки, то згідно із складеними ними акцизними накладними зменшується ліміт пального у таких Продавців (постачальників) і не збільшується ліміт пального у Товариства (Покупця), яке зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального, та відповідно у Товариства відсутні підстави, у даному випадку, складати акцизні накладні для власного споживання.

2. Чи потрібно відображати в декларації з акцизного податку операції з придбання пального на АЗС (в бак автомобіля) по талонах або картках на власі іі господарські потреби підприємства. Якщо треба, то в яких рядках?

Щодо питання 2.

Відповідно п. 223.2 ст. 223 Кодексу, платники податку, визначені п. 212.1 ст. 212 Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у пп. 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 п. 215.3 ст. 215 Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларації о з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому ст. 46 Кодексу.

Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 (далі - Наказ № 14), затверджено форми декларації акцизного податку та Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.

Так, відповідно п. 2 розділу V Наказу № 14, Додаток 1-1 "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального згідно із підпунктом 213.1.12 пункту
213.1 статті 213 розділу VI Кодексу" заповнюють усі платники акцизного податку з реалізації пального (в тому числі виробники).

Дані заносяться за акцизними складами / акцизними складами пересувними із зазначенням їх унікального номера в розрізі товарів (продукції) за кодами згідно з УКТ ЗЕД у такому порядку:

у графі 4 "Обсяги пального за місцем діяльності за акцизними накладними, коригувальними акцизними накладними (в тис. л, приведеного до t 15° С) - отриманого" зазначаються обсяги пального, приведеного до t 15° З, отриманого суб'єктом господарювання у звітному періоді згідно з митними деклараціями та акцизними накладними / розрахунками коригування до акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Оскільки при заправленні транспортних засобів (в бак автомобіля) на власні господарські потреби, на АЗС зокрема за талонами, картками, у Товариства не збільшується ліміт пального у системі електронного адміністрування пального та спирту етилового, такі обсяги пального, придбаного на АЗС Продавців (постачальників), тобто з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки не відображаються в декларації акцизного податку Товариства.

3. Чи рахуються на підприємстві залишки пального в ЄРАН, якщо в витяг / з даного реєстру вони не відображені?

Щодо питання 3.

Облік обсягів пального або спирту етилового у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕА РПСЕ) ведеться окремо в розрізі платників податку - розпорядників акцизних складів/ акцизних складів пересувних та акцизних складів / акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (п. 232.1 ст 232 Кодексу).

Так, у приватній частині Електронного кабінету, платник має доступ до Реєстру операцій по обсягам реалізації пального та/або спирту етилового в СЕА РПСЕ.

В даному режимі платнику надано можливість здійснювати пошук інформації в розрізі складів, типів операцій за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умов оподаткування за допомогою відповідних фільтрів.

Також платник акцизного податку має право надіслати запит для отримання інформації щодо обсягів залишків пального та/або спирту етилового в СЕА РПСЕ, скориставшись програмним забезпеченням, яке він обирає на власний розсуд.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.