X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.03.2020 р. № 1188/6/99-00-04-06-03-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) розглянула звернення щодо окремих питань ведення обліку фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування та з урахуванням фактично викладених обставин повідомляє наступне.

Відповідно до звернення основним видом Вашої діяльності, як фізичної особи — підприємця, є діяльність з торгівлі паливно-мастильними матеріалами через автозаправну станцію та здійснення перевезень вантажним автомобільним транспортом, в тому числі включаючи перевезення автоцистернами небезпечних вантажів (вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин).

Для ведення господарської діяльності з надання зазначених послуг використовуються рівнеміри - лічильники та автоцистерн а для перевезення вантажів, які в свою чергу потребують проведення перевірки та виготовлення комплексу технічної документації.

Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПКУ визначено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарыв (продукції) у резервуарі.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування встановлено ст. 177 ПКУ.

Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем, встановлено п. 177.4 ст. 177 ПКУ.

До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать суми податків, зборів, які пов'язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно),суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом, платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов'язані з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця (п.п. 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).

Отже, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат, витрати на виготовлення комплексу
документів дозвільного характеру, за умови, що ці платежі є обов'язковими і пов'язані з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця.

Слід зазначити, що відповідно до п.п. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177 ПКУ фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат.

При цьому амортизації підлягають:

витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;

витрати на самостійне виготовлення основних засобів.

Не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на:

проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів;

ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).

Не підлягають амортизації такі основні засоби подвійного призначення:
земельні ділянки;

об'єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі.

Відповідно до п.п. 177.4.7 п. 177.4 ст. 177 ПКУ розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використаз іня об'єкта основних засобів та нематеріальних активів.

Відповідно до п.п. 177.4.8 п. І77.4 ст. 177 ПКУ облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об'єктом.

Амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, самостійно установленого фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних акта вів (п.п. 177.4.9 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).

Дія п.п. 177.4.9 п. 177.4 ст. 177 ПКУ поширюється виключно на об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких підтверджені документально.

Машини, обладнання, тварини, багаторічні насадження та інше відносяться до 3 групи - мінімально допустимі строки корисного використання 5 років.

Отже, обладнання резервуарів АЗС рівнемірами — лічильниками може бути віднесено до 3 групи основних засобів.

Зважаючи на зазначене, витрати на придбання та/або на самостійне виготовлення основних засобів фізичною особою - підприємцем амортизуються, а сума вказаних амортизаційних відрахувань підлягає включенню до складу витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування.

Зазначаємо, шо відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.