Державна податкова служба України відповідно до пункту 53.2 статті 53 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ) й пункту 5.2 Порядку організації роботи органів доходів і зборів із надання індивідуальних податкових консультацій, затвердженого наказом ДФС від 25.04.2017 № 293 за результатами розгляду постанови суду від у справі № (далі - Постанова суду), яким індивідуальна податкова консультація від 11.04.2019 № 1551/6/99-99-15-03-02-15/ІПК визнана протиправною й скасована, повідомляє щодо особливостей визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість при здійсненні операції з продажу частки корпоративних прав.
ТОВ «...», яке на підставі договору купівлі-продажу від № є власником частки у Споживчому товаристві «», просить надати роз’яснення стосовно наступного:
чи є корпоративними правами, у розумінні підпункту 14.1.90 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, частка члена споживчого товариства;
чи вважається частка (у вигляді паю та цільового внеску) у споживчому товаристві операцією, що не є об’єктом оподаткування ПДВ у розумінні підпункту 196.1.1 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу І ПКУ у разі якщс поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносна оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Водночас відповідно до підпункту 196.1.1 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності, Національним банком України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, органами місцевого самоврядування відповідно до закону, включаючи інвестиційні та іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, деривативи, а також корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах;
розрахунково-клірингової, реєстраторської та депозитарної діяльності на ринку цінних паперів, а також діяльності з управління активами (у тому числі пенсійними активами, фондами банківського управління), відповідно до закону та інших видів професійної діяльності на фондовому ринку, які підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
При цьому під поняттям «корпоративні права» розуміються права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (підпункт 14.1.90 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Постановою суду при розгляді питання щодо визнання протиправними та скасування податкової консультації від 11.04.2019 № 1551/6/99-99-15-03-02-15/ІПК було встановлено, що «ТОВ «...» є власником часток у Споживчому товаристві «», право власності на які було набуто на підставі договору купівлі-продажу частки у Споживчому товаристві від №.
Таким чином, ТОВ «» є членом зазначеного споживчого товариства.
Споживче товариство «» є споживчим кооперативом, який створено і діє у відповідності до Закону України «Про кооперацію» і Закону України «Про споживчу кооперацію».
Підставою для набуття членства у Споживчому товаристві «» є договір асоційованого членства.
Отже, позивачем набуто статусу асоційованого членства у Споживчому товаристві «», зміст та обсяг прав якого визначаються Законами України «Про кооперацію», «Про споживчу кооперацію» та договором купівлі-продажу частки у Споживчому товаристві«.» від . № ..»
З аналізу вище зазначених правових норм та умов договору про асоційоване членство, враховуючи приписи рішення суду:
ТОВ «...», як асоційований член кооперативу, має право участі в управлінні даним кооперативом та право на отримання частини майна кооперативу, що відповідає ознакам корпоративних прав в розумінні підпункту 14.1.90 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ;
операція з продажу ТОВ «...» частки у Споживчому товаристві «.» за контрактом для цілей оподаткування відповідно до підпункту 196.1.1 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ у згаданій ситуації.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |