Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло лист щодо повернення суми податку, яка виникла внаслідок поданні уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12,2010 № 755-VІ (із змінами та доповненнями) (далі - Кодекс) в межах своїх повноважень повідомляє про наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу і Кодексу).
Механізм повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань передбачено статтею 43 Кодексу.
Пунктом 43.1 етапі 43 Кодексу встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до стані 43 Кодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно пункту 43.4 статті 43 Кодексу платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів;
на поточний рахунок платника податків в установі банку;
на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Разом з тим, пунктом 43.4-1 статті 43 Кодексу встановлено, що у разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, надміру сплачені грошові зобов’язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Отже, платник має право повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки ту суму надміру сплаченого податку, який перерахований до бюджету понад суму грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Щодо другого та третього питання.
Згідно пункту 87.1 статті 87 Кодексу джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів,
У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом ('пункт 87.9 статті 87 Кодексу).
При цьому, Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.201б № 422 (далі - Наказ № 422).
Відповідно до пункту 2 розділу і Наказу № 422 інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи контролюючого органу, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників.
Облікові показники - показники, що Інтегруються в процесі ведення оперативного обліку.
Первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, единого внеску та/або контролюючим органом, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу ( недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішеня про розстрочення (відстрочення)грошових зобов'язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо).
Розрахункові операції - комплекс операцій автоматизованого процесу ведення оперативного обліку, які впливають на достовірність облікових та звітних показників щодо стану розрахунків платників з бюджетами та цільовими фондами,
Пунктом 1 розділу 2 Наказу № 422 передбачено, що облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями, в хронологічному порядку.
При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення, інформаційна система контролюючого органу після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.
Отже, облікова операція по сумі податку, яка виникла внаслідок подання уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, прийме участь в розрахункових операціях ІКП автоматично у хронологічному порядку та буде вважатися використаною.
Відповідно до пункту 52.2 статгі 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |