X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.04.2020 р. № 1389/6/99-00-07-02-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду щодо застосування норм п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) у разі здійснення операції з придбання боргового зобов’язання за договором відступлення права вимоги інститутами спільного інвестування (далі - ICI) та, керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.

Правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб’єктів спільного інвестування, а також особливості управління активами зазначених суб’єктів регулюються Законом України від 5 липня 2012 реку № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» (далі - Закон № 5080).

Частиною першою ст. 1 Закону № 5080 встановлено, що активи ICI - це сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Коштами спільного інвестування вважаються кошти, внесені засновника чи корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників ICI, доходи від здійснення операцій з активами ICI, доходи, нараховані за активами ICI, та інші доходи від діяльності ІСІ (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).

 Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру (частина тринадцятої ст. 1 Закону № 5080).

Пунктом 4 ст. 48 Закону № 5080 встановлено, що до складу акти зів венчурного фонду можуть входити боргові зобов’язання. Такі зобов’язання можуть бути оформлені векселями, заставними, договорами відступлення прав вимоги, позики та в інший спосіб, не заборонений законодавством.

Активи венчурного фонду можуть повністю складатися з коштів, нерухомості, корпоративних прав, прав вимоги та цінних паперів, що не допущені до торгів на фондовій біржі.

Слід зазначити, що державне регулювання у сфері спільного інвестуваї ня здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (п. 2 ст. 78 Закону № 5080).

Положення про склад та структуру активів інституту спільного інвестування затверджено рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.09.2013 № 1753, зареєстрованого в Міністерсгві юстиції України 01.10.2013 за № 1689/24221 (далі - Положення).

Отже, ICI в своїй діяльності повинні чітко дотримуватись вимог щодо складу та структури їх активів, визначених Законом № 5080 та Положенням.

Згідно підпункту 2 пункту 5 статті 3 Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 року № 3480-IV (надалі - Закон №3430-IV) боргові цінні папери - цінні папери, що посвідчують відносини позики і передбачають зобов’язання емітента або особи, яка видала неемісійний цінний папір, сплатити у визначений строк кошти, передати товари або надати послуги  відповідно до зобов’язання.

 До боргових цінних паперів відносяться, зокрема, облігації.

Пунктом 1 статті 7 Закону № 3480-IV встановлено, що облігація - цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником коштів, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов’язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом або рішенням про емісію цінних паперів (дія державних облігацій України - умовами їх розміщення) строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом або рішенням про емісію цінних паперів (для державних облігацій України - умовами їх розміщення).

Відповідно до пункту 5 статті 7 Закону № 3480-IV погашення відсоткових та дисконтних облігацій здійснюється виключно коштами.

Підпунктом 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу встановлено, що звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме:

 кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).

Отже, доходи отриманні ICI (Фондом) від погашення емітентом облігацій, придбаних за рахунок коштів спільного інвестування, своїх боргових зобов’язань по цим облігаціям та/або від перепродажу таких облігацій третім особам, є коштами спільного інвестування (доходами від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування), а тому звільняються від оподаткування податком на прибуток відповідно до положень п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).