Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення [...] про надання індивідуальної податкової консультації на отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо реалізації пального, власного споживання пального і повідомляє.
Товариство у зверненні зазначає, що є сільськогосподарським товаровиробником та платником єдиного податку четвертої групи.
Товариство для здійснення своєї діяльності орендує сільськогосподарську техніку, яку використовує у власній господарській діяльності, зокрема для обробки земельних ділянок, які орендуються на підставі договорів оренди, використовуються на підставі договорів суборенди, емфітевзису.
Товариство не реалізує пальне іншим особам, не надає послуги із заправлення техніки своїм пальним, і не надає послуги, де б замовник таких послуг здійснював заправлення техніки своїм же пальним.
Товариство отримало ліцензію на зберігання пального згідно з вимогами Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон).
Питання 1.
Чи правильно ми розуміємо, що заправлення (а) власної та/абс (б) орендованої на підставі договорів оренди (не лізинг, не фінансовий лізинг, а саме операційна оренда) сільськогосподарської техніки, (в) яка використовується у власній господарській діяльності на орендованих Товариством земельних ділянках сільськогосподарського або лісового призначення є власним споживанням пального?
Під сільськогосподарською технікою Товариство розуміє усю або будь-яку техніку, що призначена для підвищення продуктивності праці в сільському господарстві шляхом механізації та автоматизації окремих операцій або технологічних процесів та використовується для сільськогосподарських цілей.
Питання 2.
Чи правильно ми розуміємо, що заправлення (а) власної та/або (б) орендованої на підставі договорів оренди (не лізинг) техніки, (в) яка використовується у власній господарській діяльності на орендованих нашим Товариством земельних ділянках сільськогосподарського або лісового призначення не спричиняє у Товариства обов’язку для реєстрації акцизного складу та реєстрації Товариства платником акцизного податку.
По питаннях 1-2
Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального - це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Отже, фізичний відпуск пального з акцизного складу / акцизного складу пересувного для власного споживання є реалізацією пального.
Відповідно до п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу:
акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального;
не є акцизним складом приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Товариством не надано достатньої інформації для визначення, чи відповідає визначенню акцизного складу приміщення або територія, на яких Товариство - платник єдиного податку четвертої групи зберігає пальне, та надання відповіді на питання про обов’язковість реєстрації акцизного складу та, відповідно, реєстрації Товариства платником акцизного податку з реалізації пального або відсутність такого обов’язку.
Питання 3.
Чи правильно ми розуміємо, що в разі замовлення нашим Товариством послуг по обробітку земель сільськогосподарського або лісового призначення, збору вражаю, при заправленні техніки підрядника нашим пальним, необхідна наявність витратоміра-лічильника на місці заправлення техніки підрядника, для цілей дотримання нашим Товариством вимог власного споживання пального?
Згідно з п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, зокрема, при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу / акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб’єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу до власного споживання також відносяться операції із заправлення пальним за договорами підряду при одночасному виконанні таких умов:
а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам, крім реалізації бензолу поза межами митної території України в митному режимі експорту;
б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, які:
призначені для виконання робіт на землях сільськогосподарського або лісового призначення, на землях, наданих гірничим підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, в також для виконання робіт з будівництва доріг;
належать іншим особам;
виконують роботи протягом строку дії договору підряду виключно на зазначених у цьому пункті землях, що перебувають у власності або користуванні замовника;
в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, зазначені в підпункті "б" цього підпункту, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу.
Отже, обладнання витратомірами-лічильниками транспортних засобів, ще здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки те обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу, є однією з умов віднесення до власного споживання пального операцій із заправлення пальним за договорами підряду.
Питання 4.
Чи правильно ми розуміємо, що якщо наше Товариство надаватиме послуги перевезення, обробітку земельних ділянок сільськогосподарського або лісового призначення третім особам, і на місці заправлення нашої сільськогосподарської техніки нашим пальним буде відсутній витратомір-лічильник, то:
i) це вважатиметься реалізацією пального або/та
ii) не вважатиметься власним споживанням пального або/та
iii) нашому Товариству необхідно буде реєструвати акцизний склад, акцизний склад пересувний або/та
іу) наше Товариство не матиме права отримати ліцензію на зберігання пального за «спрощеною процедурою».
Під «спрощеною процедурою» отримання ліцензії на зберігання пального Товариство розуміє норму ст. 15 Закону, яка вказує, що «Суб’єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають.».
Як Товариство розуміє, за таких умов подається відповідна заява та документ, що підтверджує сплату коштів за ліцензію.
Під зазначеними документами, на думку Товариства, Закон розуміє: документ на праве власності / оренди землі, акт введення / готівності об’єкта в експлуатацію по кожному об’єкту, дозвіл на початок робіт підвищеної небезпеки та початок застосування машин, механізмів, устаткування.
По питанню 4 (п.п. і), іі) та ііі))
Норма п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо обладнання витратомірами-лічильниками транспортних засобів, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу, стосується лише договорів підряду та є однією з умов віднесення до власного споживання пального операцій із заправлення пальним за такими договорами.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (частина перша ст. 837 Цивільного кодексу України).
Зазначена норма п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу (щодо обладнання витратомірами-лічильниками транспортних засобів, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу), не застосовується при заправленні Товариством власних або орендованих транспортних засобів.
Отже при наданні Товариством послуг з перевезення, обробки земельних ділянок сільськогосподарського або лісового призначення власними або орендованими транспортними засобами заправлення Товариством таких транспортних засобів є власним споживанням пального.
Особа, (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий є платником акцизного податку (п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Норми Кодексу щодо визначення реалізації пального (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 212 Кодексу), акцизного складу (п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу) наведено у відповіді на питання 1-2.
Товариством не надано достатньої інформації для визначення, чи відповідає визначенню акцизного складу приміщення або територія, на яких Товариство - платник єдиного податку четвертої групи зберігає пальне, та надання відповіді на питання про обов’язковість реєстрації акцизного складу та, відповідно, Товариства платником акцизного податку з реалізації пального або відсутність такого обов’язку.
По питанню 4 (п.п. іv))
Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону зберігання пального - це діяльність із зберіганн і пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.
Місцем зберігання пального є місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Вичерпний перелік документів на отримання ліцензії на зберігання пального встановлений ст. 15 Закону.
Суб’єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії документів, передбачених ст. 15 Закону, не подають.
Такі суб’єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |