X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.04.2020 р. № 1501/6/99-00-07-03-02-06/ІПК


Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних з оподаткуванням ПДВ операцій з постачання товарів/послуг при реалізації проекту міжнародної технічної допомоги (далі - МТД), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку отримає від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (далі - ЄБРР) грантові кошти для реалізації проекту МТД «Реалізація заходів по розвитку ринку і сектора в області і сусідніх областей України».

 Такий проект є невід’ємною частиною проекту МТД «EU4BUSINESS, Networkof Business support Centres in Ukraine», який зареєстрований Міністерством економічного розвитку та торгівлі України та має реєстраційну картку.

Проект МТД реалізується на підставі Угоди про заснування Європейського банку Реконструкції та Розвитку, до якої України приєдналася згідно Указу Президент а України від 14 липня 1992 року № 379/92, та Договору між Урядом України та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні від 12.06.2007, який ратифіковано Законом України від 04.06.2008 року № 319-VI (далі - Договір з ЄБРР).

 Донором та виконавцем проекту МТД є ЄБРР.

Пунктом 3.1 статті 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування.

Якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору (пункт 3.2 статті 3 розділу І ПКУ).

Відповідно до розділів 8.01 та 8.02 статті 8 Договору з ЄБРР усі імпортовані та вироблені в Україні обладнання, матеріали, роботи та послуги, включаюча консультаційні послуги, які використовуються для надання Технічної допомога або для грантового співфінансування і фінансуються за рахунок Грантових коштів, звільняються від будь-яких податків і зборів або обов'язкових платежів, що стягуються Україною або на території України.

За умови дотримання положень попереднього розділу всі платежі підрядникам за контрактами надання Технічної допомоги звільняються від буді -яких податків або будь-яких інших зборів чи обов'язкових платежів, що стягуються Україною або на території України, такою мірою, якою ці платежі фінансуються за рахунок Грантових коштів.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1 Д 91 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до абзаців другого та третього пункту 197.11 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з:

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.

При цьому у податковій накладній, складеній на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування ПДВ, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка  «Без ПДВ» (пункт 17 Порядку заповнення податкової накладної, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 13 37, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267).

Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21).

Згідно з підпунктом 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 обсяги операції з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197 розділу V ПКУ, тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПКУ та звільнених відповідно до міжнародних договорів (угод), відображаються у рядку 5 розділу І «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ.

При цьому для платників податку, які заповнюють рядок 5 розділу І «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ, обов'язковим є подання додатка 6 до податкової декларації з ПДВ.

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок № 153).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноважено о донором особою та забезпечує реалізацію проекту (програми).

Грантова угода - угода між донором або виконавцем та реципієнтом що передачу фінансових ресурсів (грантів) у національній чи іноземній валюті в рамках проекту (програми).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 153 МТД може залучатись, зокрема, у вигляді фінансових ресурсів (грантів) у національній чи іноземній валюті.

Проекти (програми) підлягають обов’язковій державній реєстрації.

Державка реєстрація проектів (програм) є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України (пункти 11-12 Порядку № 153).

Відповідно до пункту 23 Порядку виконавець, що реалізує право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов'язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкті «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 Порядку.

Щодо питання 1

У разі якщо отримання платником податку від донора коштів у рамках МТД у тому числі у вигляді грантів, не передбачає постачання товарів/послуг і так кошти не є оплатою вартості товарів/послуг, які постачаються таким отримувачем гранту (в тому числі третім особам), то така операція не підпадає під визначеній операцій з постачання товарів/послуг, при отриманні таких коштів об'єкта оподаткування ПДВ не виникає, до бази оподаткування ПДВ такі кошти не включаються, і податкова накладна при їх отриманні не складається.

Щодо питання 2

Пільга, надана зазначеними у звернення міжнародними угодами, регулюється нормами ПКУ, у тому числі абзацами другим та третім пункту 197.11 статті 197 розділу V ПКУ.

 Механізм реалізації такої пільги регламентований Порядком №153.

Щодо питання З

У разі дотримання умов, визначених Порядком № 153, операції з постачання товарів/послуг постачальниками у рамках проекту МТД у межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються виконавцями проектів МТД за кошти МТД, у тому числі у вигляді грантів, звільняються від оподаткування ПДВ.

При придбанні виконавцем проекту МТД товарів/послуг у рамках МТД, цо фінансуються за рахунок грантових коштів, ціна таких товарів/послуг визначається постачальником без ПДВ, а тому постачальник за операціями з постачання таких товарів/послуг податкові зобов’язання з ПДВ не визначає і до бюджету не сплачує.

 У договорі на таке постачання ціна товарів/послуг має 6ути вказана «Без ПДВ».

На такі операції постачальник при здійсненні операцій з постачання так их товарів/послуг виконавцю проекту МТД складає в установленому порядку податкову накладну згідно з вимогами Порядку № 1307, яка підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН в установлені ПКУ терміни, та відображає її у податковій декларації з ПДВ відповідно до Порядку №21.

Щодо питання 4

Питання щодо виявлення наявності у гранту ознак безповоротньої фінансової допомоги нормами ПКУ не визначено.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників , пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.