Головне управління ДПС у Харківській області на звернення Підприємства щодо надання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Підприємство поінформувало про передачу в господарське відання у 2001 році Управлінням комунального майна та приватизації Харківської міської ради нежилих приміщень (4-й, 5-й поверхи), що знаходяться на земельній ділянці, межі фактичного користування якої узгоджені актом у 2007 році.
Відділом у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області відмовлено Підприємству в отриманні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у зв’язку з відсутністю інформації про державну реєстрацію такої ділянки.
Підприємство не повідомило про вжиті належні заходи з оформлення відповідних прав щодо земельної ділянки (її частини), що згідно з нормами ст. 120 Земельного кодексу України (далі - Земельний кодекс) виникли у нього стосовно такої земельної ділянки з переходом права власності на нерухоме майно і запитує щодо виникнення у нього податкових зобов’язань із земельного податку.
Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань із земельного податку за земельну ділянку, право власності та/або прано користування не оформлено викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженою наказом Міністерства фінансів України в д 06.07.2018 № 602 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування платою за землю».
Кодекс визначає, що плата за землю справляється у двох формах -земельний податок з власників та постійних користувачів земельних ділянок (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Обов’язок із справляння (яке передбачає декларування та сплату зобов’язань) з плати за землю, у тому числі й земельного податку, настає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дня виникнення Прага власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).
Таким чином, у Підприємства не виникає обов’язок з декларування з земельного податку за земельні ділянки, правовстановлюючі документи на які у Підприємства відсутні.
Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства.
Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу, а також враховуючи рішення Судової палати у господарських справах Верховного Суд України від 28.01.2015 (у справі № 5023/3993/12 (5023/9057/11) та від 30.11.201 (у справі №922/1008/15), може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачам з (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянка без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |