Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПКУ), до операцій Товариства з постачання лікарських засобів, медичних виробів медичного обладнання, а також звернення Товариства аналогічного зміст) надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у Дніпропетровські області, та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі лікарськими засобами, медичними виробами та медичним обладнанням При цьому у зверненні порушуються питання щодо можливості застосуванні режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу і розділу XX ПКУ, до операцій Товариства з постачання лікарських засобів медичних виробів та медичного обладнання, зважаючи на певні обставини і умові постачання таких товарів.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюютьсь нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість (далі - ПДВ встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін де деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних те економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID 19)» (далі - Закон № 540-ІХ) викладено у новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операції з:
ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконанні заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію те ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19) перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих не запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, Епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 271 (далі - Перелік № 224).
Для цілей Переліку № 224:
медичні вироби означають медичні вироби, активні медичні вироби у значенні, наведеному в Технічному регламенті щодо медичних виробіїц затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року 753 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3046), Технічному регламенті щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 754 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3047), Технічному регламенті щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженому постановою Кабінету Міністрів Україн а від 02 жовтня 2013 року № 755 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3048 ;
термін «засоби індивідуального захисту» вживається у значенні, наведеному з Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 66, ст. 2216), або Технічному регламенті щодд медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 р. № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046).
Для віднесення товарів, зазначених у розділі «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізногз мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, повинно бути подано:
декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у вказаних вище технічний регламентах; або
повідомлення Міністерства охорони здоров’я України про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики in vitrо, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, або повідомлення Державної служби з питань праці пр з введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій з постачання товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (СОVID-19), включених до Переліку № 224, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19).
Щодо питання 1
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується на всіх етапах постачання товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), включених До Переліку № 224, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми власності.
Щодо питання 2
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, для операцій з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), включених до Переліку № 224, ввезених з 17.03.2020, застосовується у період починаючи з 17.03.2020 і до останнього числа місяця, в якому завершується дія зазначеного карантину.
Щодо питання З
Операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), включених до Переліку № 224, раніше ввезених на митну територію України, звільняються від оподаткування ПДВ з 17.03.2020 (з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія зазначеного карантину, незалежно від дати їх ввезення на митну територію України: до дати запровадження режиму звільнення встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ чи після такої дати.
Разом з цим повідомляємо, що з метою правомірності віднесення товарів до категорії товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, Товариством повинні бути дотримані відповідні вимоги, що встановлені Переліком № 224.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |