Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку формування податкових зобов’язань та віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі придбання платником податку товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів та подальшого використання таких товарів/послуг в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, а також щодо відображення таких операцій у податковій звітності з ПДВ, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку є неприбутковою бюджетною установою, основним видом діяльності якої є надання освітніх послуг та послуг з харчування дітей.
Крім того, платник здійснює операції з постачання послуг з надання в оренду нерухомого майна (приміщень).
Джерелом фінансування платника податку є бюджетні кошти та кошти, що сплачуються батьками за харчування дітей у навчальних (освітніх) закладах.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та ін них показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Згідно з підпунктом «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 ПКУ операції з надання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров’я звільняються від оподаткування ПДВ.
Порядок надання таких послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 187.1. статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів датою виникнення податкових зобов'язань є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом (пункт 187.7 статті 187 ПКУ).
Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 ПКУ).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 198.3 статті 198 ПКУ визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ у разі якщо придбані та/ або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під чає їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Порядок складання податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Згідно з пунктами 8 та 11 порядку № 1307 тип причини 09 (Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість) зазначається у податкових накладних, які складаються у разі, якщо придбані з ПДВ товари/послуги використовуються / починають використовуватися платником податку (повністю чи частково) в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, та такий платник нараховує податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 / пункту 199.1 статті 199 ПКУ.
Для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (пункт 17 порядку № 1307).
Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28229 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок № 21).
Згідно з підпунктом 2 пункту 3 розділу V Порядку № 21 оподатковувані за основною ставкою обсяги постачання товарів/послуг, здійснені на митній території України, включаються до рядка 1.1 податкової декларації з ПДВ (далі -декларація).
У рядках 4.1 та 4.2 декларації вказуються суми податкових зобов'язань, нараховані протягом звітного періоду, та коригування за такими операціями, відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ, за операціями, що оподатковуються відповідно за основною ставкою та за ставкою 7 відсотків.
Відповідне нарахування податкових зобов'язань у рядках 4.1 та 4.2 декларації здійснюється згідно із часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях, визначеною в таблиці 1 «Розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях» додатку 7 (Д7) до декларації (підпункт 5 пункту 3 розділу V Порядку №21).
Обсяги операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПКУ, вказуються у рядках 5 та 5.1 декларації.
У разі заповнення рядка 5 декларації обов'язковим є подання додатка 6 (Д6) (підпункт 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21).
Згідно з підпунктом 1 пункту 4 розділу V Порядку № 21 до розділу II «Податковий кредит» декларації (рядки 10, 11 та 13 декларації) включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження, створення) з податком на додану вартість (рядки 10.1 та 10.2) або без податку на додану вартість (рядок 10.3) товарів/послуг, необоротних активів на митній території України, ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (рядки 11.1 та 11.2), отриманих на митній території України від нерезидента послуг (рядок 13).
Порядок визначення сум податку на додану вартість, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, встановлено розділом V-1 Порядку №21.
Відповідно до пункту 2 розділу V-1 Порядку № 21 відомості про суми податку на додану вартість, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, розраховані у порядку, визначеному цим розділом, зазначаються у таблиці 2 додатку 6 (Д6) за операціями, звільненими від оподаткування податком відповідно до коду пільги, визначеного згідно з довідником пільг.
Сума податку, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги, вказується в графі 4 таблиці 2 додатку 6 (Д6) до декларації, та розраховується окремо для кожної з податкових пільг.
Порядок здійснення розрахунку не сплачених до державного бюджету сум податку на додану вартість за операціями з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування, визначено пунктом 3 розділу V-1 Порядку № 21,
Щодо питання 1
У ситуації, описаній у зверненні, операції з постачання товарів/послуг, що постачаються Управлінню освіти, оподатковуються постачальниками таких товарів/послуг на загальних підставах.
При здійсненні таких операцій постачальники товарів/послуг складають податкові накладні на Управління освіти у загальному порядку.
Після реєстрації в ЄРПН такі податкові накладні є підставою для включення Управлінням освіти сум податку, зазначених у них, до податкового кредиту.
Якщо Управління освіти в подальшому використовує (повністю чи частково) такі придбані товари/послуги в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ (зокрема, в операціях з надання послуг з харчування дітей), то у нього виникає обов’язок нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 / пункту 199.1 статті 199 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну у встановлений ПКУ термін.
У разі порушення терміну реєстрації (відсутності реєстрації) в ЄРПН такої податкової накладної застосовуються штрафи, передбачені статтею 120-1 ПКУ.
Можливості вилучення з ЄРПН (блокування) помилково зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних ПКУ не передбачено.
Щодо питання 2
При здійсненні платником податку одночасно оподатковуваних та звільнених від оподаткування ПДВ операцій обсяги оподатковуваних за основною ставкою операцій зазначаються в рядку 1.1 декларації, а обсяги операцій, звільнених від оподаткування ПДВ, - у рядках 5 та 5.1 декларації.
При цьому платник податку має подати додаток 6 до декларації, заповнений відповідно до розділу V-1 Порядку № 21.
Як за оподатковуваними, так і за звільненими від оподаткування ПДВ операціями платник податку зобов’язаний складати окремі податкові накладні за правилами, визначеними Порядком № 1307.
Суми податку, нараховані (сплачені) постачальникам при придбанні товарів/послуг, підлягають відображенню у відповідному рядку розділу II «Податковий кредит» декларації на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, складених постачальниками таких товарів/послуг.
За товарами/послугами, придбаними з ПДВ, які одночасно використовуються в оподатковуваних та звільнених від оподаткування ПДВ операціях, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Такі податкові зобов’язання зазначаються у рядках 4.1 та 4.2 декларації.
Нарахування таких податкових зобов’язань здійснюється згідно із часткою використання товарів/послуг у неоподатковуваних операціях, визначеною в таблиці 1 додатку 7 до декларації.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |