Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула Ваші звернення від ... щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) фізичною особою — підприємцем, який одночасно є особою, яка провадить незалежну професійну діяльність та в межах компетенції повідомляє.
Згідно реєстраційних даних картки особового рахунку автоматизованих інформаційних систем, Ви з ... зареєстровані в реєстрі про реєстрацію незалежної професійної діяльності та з ... перебуваєте на обліку в податкових органах, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (адвокат, який здійснює індивідуальну адвокатську діяльність).
Статтею 1 Закону України від 05.07.2012 № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076) встановлено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
До інших видів правової допомоги належать види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій та роз’яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів првового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п.п.6 п.1 ст.1 Закону № 5076).
Пунктом 3 ст.4 Закону № 5076 встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових форм їх адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Адвокат, який здійснює свою діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (ст.13 Закону № 5076).
Особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України (ст.12 Закону №5076).
Згідно з нормами п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПКУ самозайнятою особою є платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність, за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Згідно із ст.67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску к а загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI -і змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464).
Згідно ст.5 Закону № 2464 облік платників єдиного внеску ведеться відповідно до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціально страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на
загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників» (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок № 1162).
Згідно и. 5 ч.І ст. 4 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професіїйну діяльність, зокрема адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного внеску.
Єдиний внесок для платників, зазначених у ст.4 Закону №2464, установлено у розмірі 22% до визначеної ст.7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (аб зац 1 ч.5 ст.8 Закону № 2464).
Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст.6 Закону України №2464).
Звертаємо увагу, що з 01.01.2017 відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», набрши чинності зміни, зокрема, в порядку нарахування, обчислення єдиного внеску.
Так, згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464, у разі якщо платник єдиного внеску, визначений п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, не отримав дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, він зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Таким чином, з 01.01.2017 базу нарахування єдиного внеску зобов’язані визначати платники, вказані у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, як ті, що отримують, так і ті, які не отримують дохід від провадження незалежної професійної діяльності.
З 01 січня 2018 року Законом України від 03.10.2017 р. № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 для бази нарахування єдиного внеску змінено період (ріп на квартал).
Разом з тим, право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності (ст.31 Закону № 5076).
Процедура зняття (припинення) з обліку в контролюючому органі фізичної особи, яка здійснювала незалежну професійну діяльність, проводиться у порядку, встановленому п. 65.10 ст. 65, ст. 67 ПКУ, ст. 5 Закону України № 2464, розділу V Порядку № 1162 та розділу XI Порядку №1588.
Таким чином, для внесення змін до облікових даних та зняття ознаки провадження незалежної професійної діяльності, фізичній особі, яка здійснюють незалежну професійну діяльність, зобов’язана подати до контролюючого органу за основним місцем обліку: у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою №7-ЄСВ згідно з додатком 5 до Порядку № 1162 та копію відомостей (витягу) відповідного реєстру про припинення, або зупинення незалежної професійної діяльності, або зміну організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу (п.1 розділ V Порядку № 1162), а також протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення заяву за формою № 8-0 ПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП та копію документу, який підтверджує припинення (зупинення) незалежної професійної діяльності (п. 11.3 розділу XI Порядку № 1588).
Контролюючий орган, отримавши заяву за формою № 7-ЄСВ, проводить передбачену законодавством перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску.
Після проведення остаточного розрахунку платником єдиного внеску контролюючий орган знімає його з обліку та вносить відповідні записи до реєстру страхувальників із зазначенням дати та підстави зняття з обліку.
Датою зняття з обліку зазначених осіб є дата внесення запису до реєстру страхувальників.
Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності, щодо припинення або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу (пп. 2 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588).
При цьому, відповідно до пп.4 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588 держална реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення незалежної професійної діяльності фізичною особою не припиняв її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Врегулювання питань погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу у разі припинення реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинег ня незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) здійснюється у порядку, визначеному ст. 97 ПКУ.
Особливості подання Звіту передбачено Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок № 435).
Підсумовуючи зазначене, оскільки Вами на підставі заяви до Ради адвокатів У країми з 04.01.2017 зупинено адвокатську діяльність, при цьому не подано у визначеному порядку, згідно до вимог розділу XI Порядку № 1588 та розділу V Порядку № 1162, до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви за формою №7-ЄСВ, №8-ОПП та документально підтвердженої інформації, яка підтверджує припинення (зупинення) незалежної професійної діяльності, Ви, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю - платник єдиного внеску не звільняєтесь від обов’язку подання звітності та сплати єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 31.01.2020 роки.
Відповідно до п.52.2 ст.52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |