Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), та, керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариство здійснює господарську діяльність з виробництва та постачання на митній території України лікарських засобів власного виробництва.
При цьому у зверненні порушуються питання щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, до операцій товариства з постачання таких лікарських засобів, зважаючи на певні обставини і умови постачання таких товарів.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України товарів ( в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі - Перелік № 224).
Режим звільнення від оподаткування застосовується :
- з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до переліку № 224 ( в редакції, до внесення доповнень постановою № 271);
- з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
операції з постачання товарів на митній території України, які здійснюються після 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до переліку № 224 Постановою № 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).
Щодо операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, не застосовуються норми пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділук V ПКУ.
Враховуючи викладене, операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), включених до Переліку № 224, у тому числі раніше виготовлених си придбаних на митній території України або ввезених на митну територію України у митному режимі імпорту, звільняються від опдаткування ПДВ, починаючи з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з 17 березня 2020 року, а для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою №271, - з і 5 квітня 2020 року) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія вказаного вище карантину, незалежно від дати їх виготовлення, придбання на митній території України чи ввезення на митну територію України: до дати запровадження режиму звільнення чи після такої дати.
Після завершення дії тимчасового режиму звільнення від оподаткування, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (після закінчення останнього дня місяці, в якому завершується дія карантину), операції з постачання товарів, до яких застосовувався такий режим звільнення від оподаткування, підлягають оподаткуванню ПДВ за загальновстановленими правилами.
оподаткування ПДВ таких операцій здійснюється незалежно від того, в який період і за яких умов (до дати запровадження пільги із застосуванням ставки податку чи в період її дії із застосуванням звільнення від ПДВ) здійснювалося виготовлення таких товарів, їх придбання чи ввезення на митну територію України.
Щодо питания 1
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ» застосовується на всіх етапах постачання незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми власності.
Щодо питання 2
Режим звільнення від оподаткування ПДВ» встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується до операцій з постачання товарів (в тому числі лікарських засобів), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які включені до Переліку № 224.
Щодо питання 3
Обсяги операцій з постачання товарів на митній території України, зокрема, звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, в тому числі і товарів з Переліку № 224, відображаються у рядках 5 та 5.1 розділу І "податкові зобов'язання" податкової декларації з ПДВ.
Для платників податку, які заповнюють рядки 5 та 5.1 розділу І "Податкові зобов'язання" податкової декларації з ПДВ, обв'язковим є подання розрахунку сум ПДВ, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6).
Додаток (Д6) заповнюється у розрізі операцій (підпункт б пункту 3
розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 21 від 28 січня 2016 року).
Згідно з Довідником пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обьов'язкових платежів, № 98/2, складеним за станом на 02 квітня 2020 року (який розміщено за посиланням htts://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html), для операцій з постачання товарів, включених до Переліку №224, застосовується код пільги 14060544.
Щодо питання 4
Стосовно сум ПДВ, що були сплачені (нараховані) при реалізації товарів, включених до Переліку №224, та відображені в податкових накладних, складених в період з 17.03.2020 до дати опублікування Закону №540-IX, повідомляємо, що платникам податку, які здійснювали реалізацію таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов'язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася "перша подія") з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування (з 17.03.2020) до дати набрання чинності Законом № 540 (до 02.04.2020).
При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період з 17.03.2020 до 02.04.2020 року, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
При проведенні такого коригування:
- платник податку - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком "мінус" показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224.
Такий розрахунок коригування пфдлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄОПН) отримувачем (покупцем) товарів;
_ платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати а ЄОПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.
При цьому розрахунки коригування до податкових накладних, складених з 17.03.2020 на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, складаються на дату повернення сум податку покупцям, а у разі зарахування таких сум податку в рахунок майбутніх поставок - на дату такого зарахування.
Податкова накладна, яка складається разом з розрахунком коригування на заміну податкової накладної, що була складена з 17.03.2020 на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, складається на дату здійснення першої події.
Тобто, дати складання податкової накладної, складеної з 17.03.2020 на операцію з постачння товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, та податкової накладної, складеної на цю жє операцію із зазначенням пільги з оподаткування, не повинні відрізнятися.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтьерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |