Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування операцій нерезидента з постачання консультаційних послуг резиденту та на доповнення до індивідуальної податкової консультації, наданої благодійному фонду 08.10.2019 і зареєстрованої в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за № 655/6/99-00-07-03-02-15/ІПК керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ ), повідомляє.
Як вже зазначалося у вказаній вище індивідуальній податковій консультації, відповідно до пункту 26 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону, звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема операції з постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, якщо такі товари/послуги оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярієію а Україні, що виконуються відповідно до закону.
Порядок здійснення таких операцій визначається Кабінетом Міністрів України.
У разі порушення вимог, встановлених цим порядком, платник податку, який фактично скористався правом на податкову пільгу, вважається таким, що умисно ухиляється від оподаткування, і до такого платника застосовуються штрафні (фінансові) санкції встановлені ПКУ.
Порядок постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, що оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, які виконуються відповідно до Закону України від 21 червня 2012 року № 4999-VI «Про виконання програй Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2013 р. № 284 (далі - Порядок № 284).
Згідно з пунктом 5 Порядку № 284 постачальник товарів та послуг для підтвердження звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів та послуг, здійснених відповідно до договору, не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, в якому здійснювалися такі операції, подбає МОЗ перелік документів, визначених підпунктах 1-3 пункту 5 Порядку № 284 зокрема:
завірені в установленому законодавством порядку копії:
податкових накладних, виданих постачальником товарів та послуг у звітному (податковому) періоді, у межах виконання договору між постачальником і основним реципієнтом (субреципієнтом) без урахування податку на додану вартість;
копію витягу з реєстру платників податку на додану вартість.
При цьому МОЗ протягом п’яти робочих днів з дати отримання документів, зазначених у пункті 5 Порядку № 284, видає відповідну довідку-підтвердження, один із примірників якої подається до органів податкової служби (пункт 6 Порядку № 284)
Підставою для відмови у видачі довідки-підтвердження є, зокрема подання постачальником товарів та послуг неповного пакета документів, зазначених у пункті 5 Порядку № 284 (пункт 8 Порядку № 284).
Отже, з огляду на положення Порядку № 284 благодійний фонд зобов’язаний, зокрема подати до МОЗ повний пакет документів, визначений у пункті 5 Порядку № 284 (у тому числі завірені копії податкових накладних та копію витягу з реєстру платників ПДВ), та отримати відповідну довідку-підтвердження, один із примірників якої у встановлені терміни направити до органу податкової служби, в якому перебуває на обліку як платник податків.
При цьому, у разі порушення вимог Порядку № 284 (у тому числі, встановлених у пункті 5 Порядку № 284), благодійний фонд (у випадку, користування правом на податкову пільгу відповідно до пункту 26 підрозділу 2 розділу XX ПКУ), вважатиметься таким, що умисно ухиляється від оподаткування, і до нього застосовуватимуться штрафні (фінансові) санкції, передбачені ПКУ.
Особливості оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, та правила складання податкових накладних за операціями з постачання таких послуг і реєстрації їх в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) визначено у статях 180, 201 і 208 розділу V ПКУ.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, із змінами і доповненнями.
Згідно з пунктом 180.2 статті 180 розділу V ПКУ особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг.
Відповідно до пунктів 201.3, 201.5, 201.8 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ право на складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 83 розділу V ПКУ.
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткував ня, складаються окремі податкові накладні.
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування ПДВ.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та зазначених вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, у розглянутій ситуації з метою правомірності застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного пунктом 26 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, та недопущення порушень вимог, встановлених ПКУ і Порядком № 284, благодійному фонду необхідно зареєструватися платником ПДВ за правилами, передбаченими статтею 183 розділу V ПКУ, та складати податкові накладні і реєструвати їх в ЄРПН, зокрема за операціями, вказаними у пункті 26 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |