X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.04.2020 р. № 1687/6/99-00-07-03-02-06/ІПК


Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 243 Митного кодексу України (далі — МКУ), на електронному аукціоні згідно з Порядком реалізації товарів на митних аукціонах, редукціонах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 року № 1050 (далі  Порядок № 1050), і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі  ПКУ), повідомляє.

Дія Порядку № 1050 поширюється на товари, зазначені у частинах першій, четвертійшостій статті 243 МКУ, вартість однієї облікової одиниці (або об'єднаних в один лот) яких перевищує 20 мінімальних розмірів заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, а також транспортні засоби, повітряні, морські та річкові суди і незалежно від їх вартості.

Електронний аукціон спосіб продажу товарів за допомогою електронної торгової системи через електронні майданчики у формі митного аукціону та/або редукціону (пункт 5 Порядку № 1050).

Замовник електронного аукціону (далі  замовник)  митниця, в якій перебуває на  обліку товар, що підлягає реалізації через електронну торгову систему, і яка уклала з оператором електронного майданчика договір про проведення електронного аукціону (пункт 5 Порядку № 1050).

Оператор електронного майданчика (далі -— оператор) — юридична особа, зареєстрована в установленому законом порядку на території України, що має право на використання електронного майданчика, який підключено до електронної торгової системи (пункт 5 Порядку № 1050).

Лот — одиниця товару, що виставляється для продажу, або товарна партія, що пропонується для продажу як одне ціле (пункт 5 Порядку № 1050).

Реалізація товару на електронному аукціоні проводиться без фактичної передачі товару оператору.

 Зберігання товару забезпечується замовником, якщо інше не передбачено у договорі між ним та оператором (пункт 12 Порядку № 1050).

Переможець, зазначений у протоколі електронного аукціону, протягом трьох робочих днів, а щодо товарів, які швидко псуються або мають обмежений строк зберігання, протягом одного робочого дня після дня визначення його переможцем — вносить кошти за лот на рахунок оператора електронного майданчика, зазначений в оголошенні про проведення електронного аукціону (пункт 51 Порядку № 1050).

Сума коштів за лот, отримана оператором від реалізації товарів на електронному аукціоні, підлягає перерахуванню на визначені рахунки замовника протягом трьох робочих днів з дня отримання таких коштів від переможця електронного аукціону.

Подальше розпорядження коштами здійснюється замовником у встановленому законодавством порядку (пункт 55 Порядку № 1050).

Переможець електронного аукціону зобов'язаний отримати товар у замовника не пізніше десяти календарних днів з дати зарахування на рахунок замовника коштів, отриманих оператором від реалізації товарів на електронному аукціоні.

 У разі отримання товару пізніше зазначеного строку його видача здійснюється після відшкодування витрат замовника на його зберігання у встановленому законодавством порядку (пункт 59 Порядку № 1050).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу І ПКУ у разі якщо поняття, терміна, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.

 Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом І розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання дія виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з циx препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Відповідно до пункту 189.4 статті 189 розділу V ПКУ базою оподаткування ПДВ для  товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому статтею 188 розділу V ПКУ.

 Дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 і 198 розділу V ПКУ.

Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ встановлено статтею 117 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів  дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг  дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Враховуючи викладене, у розглянутій у зверненні ситуації оператор (платник ПДВ) при здійсненні операції з постачання (реалізації) майна (товару) на електронному аукціоні, переданого митницею (замовником), на дату перерахування переможцем електронного аукціону коштів на його рахунок як оплати за придбане майно (товар) зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією, виходячи із бази оподаткування, встановленої пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ, а саме із усієї суми таких коштів.

Крім цього оператор (платник ПДВ) також зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на суму комісійної винагороди, отриманої як оплата вартості наданих ним послуг із постачання (реалізації) майна (товару) на електронному аукціоні.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).