X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.07.2017 р. № 1065/П/99-99-13-02-03-14/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування винагороди, отриманої фізичною особою за безпосередню участь в антитерористичній операції та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахування фактичних обставин, викладених у зверненні.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.

Водночас, ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується Кодексом, згідно з п.п. 14.1.54 п.14.1 ст.14 якого дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.

Пунктом 164.2 ст. 164 Кодексу встановлено перелік доходів, що включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу). Ставку податку визначено п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Крім того відповідно до п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (військового збору) до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Згідно з п. 168.5 ст. 168 Кодексу суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема поліцейськими, у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 (у редакції, яка діяла до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 375 (далі - Постанова № 375)) затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (далі - Порядок), п. 2 якого передбачено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус, зокрема поліцейського.

Враховуючи наведене, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, отримана у 2017 році фізичною особою (у т.ч. за рішенням суду) оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах. При цьому оскільки після звільнення зі служби фізична особа не виконує обов'язки несення служби, то законодавчі підстави для компенсації податку на доходи фізичних осіб, що утримується з винагороди такої особи, відсутні. Водночас така винагорода оподатковується військовим збором.

Відповідно до абзацу другого п. 1.7 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (у редакції Закону України від 18 червня 2015 року № 548-VІІІ «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції», що набрав чинності 09.07.2015, але введений у дію 09.09.2015) тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, пільга, встановлена п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, у 2016 році застосовувалася до доходу у вигляді грошового забезпечення відповідної категорії осіб (у т.ч. поліцейського) на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.