X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.04.2020 р. № 1701/6/99-00-07-03-03-06/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно оптового постачальника електричної енергії та визначення об’єкта оподаткування акцизним податком з реалізації електричної енергії, купленої на ринку двосторонніх договорів, та повідомляє.

У звернені Товариство зазначає, що є ліцензіатом на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

 На підставі даної ліцензії підприємство здійснює операції з придбання електроенергії для власних потреб, а також для подальшого постачання її споживачам на договірних умовах.

Товариство просить надати роз’яснення на питання:

Чи є Товариство оптовим постачальником електричної енергії в розумінні п.п. 212.1.12 Кодексу, якщо товариство здійснює операції з купівлі-продажу електричної енергії на ринку двосторонніх договорів на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу?

Зазначаємо, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі — Закон № 2019) втратили чинність з дати початку дії нового ринку електричної енергії такі поняття, як, зокрема, «енергопостачальники», «оптовий ринок електричної енергії України», «учасники оптового ринку електричної енергії України», «оптове постачання електричної енергії», передбачених статтею 1, статей 15, 15-1, 17 Закону України «Про електроенергетику».

З цього ж часу купівля-продаж електричної енергії здійснюється на новому ринку електричної енергії, а саме:

балансуючому ринку, ринку допоміжних послуг, ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, де учасники ринку провадять свою діяльність на договірних засадах.

Отже, з огляду на вищевикладене, зазначаємо, що з дати початку дії нового ринку електричної енергії, а саме з 01 липня 2019 року, поняття «оптовий ринок електричної енергії» втратив свою чинність, тому Товариство, що здійснює операції з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, не може бути оптовим постачальником електричної енергії.

Чи є об’єктом оподаткування акцизним податком операції Товариства з реалізації електричної енергії іншим покупцям, якщо дана електрична енергія придбана на ринку двосторонніх договорів в рамках Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII "Про ринок електричної енергії» (далі — Закон № 2019) на підставі договору купівлі-продажу електричної енергії на ринку двосторонніх договорів?

Відповідно до статті 1 Закону № 2019 електропостачальник суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу.

Статтею 8 Закону № 2019 визначено, зокрема, що господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу провадиться на ринку електричної енергії за умови  отримання відповідної ліцензії.

Відповідно до ст. 4 розділу І Закону № 2019 учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, двосторонні договори купівлі-продажу електричної енергії (двосторонні договори).

Відповідно до статті 66 Закону № 2019 купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюють, зокрема, виробники, електропостачальники, а також гарантований покупець та споживачі.

Відповідно до пункту 1 статті 54 розділу X Закону № 2019 господарська діяльність з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність) на ринку електричної енергії підлягає ліцензуванню у разі відсутності у суб'єкта господарювання інших ліцензій, обов'язкових для провадження діяльності на ринку електричної енергії.

Так, для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники, здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку "на добу наперед",
внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту (п. 5 ст. 56 Закону № 2019-VIII).

Відповідно до норм Кодексу, платниками акцизного податку, зокрема, є:

виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії (п. п. 212.1.13 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);

особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п. п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).

Відповідно до абзацу другого підпункту 212.1.13 пункту 212.1 статті 212 Кодексу особи, які здійснюють операції з постачання електричної енергії, крім платників, зазначених в підпункті 212.1.12 пункту 212.1 статті 212 Кодексу, не є платниками акцизного податку.

Відповідно до пункту 213.1 статті 213 Кодексу, об'єктами оподаткування є операції з:

реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);

реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу;

ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.

Отже, Товариство, що має відповідну ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, не буде платником акцизного податку з операцій постачання (продажу) електричної енергії споживачам, відповідно до абзацу другого п. п. 212.1.13 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, та об’єкт оподаткування з цих операцій не виникатиме.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.