Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості делегування права підпису податкових накладних уповноваженій особі, яка не є посадовою особою платника податку, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку на підставі договорів, укладених з іншими суб’єктами господарювання, отримує від таких суб’єктів господарювання послуги з надання персоналу, та планує уповноважити такий персонал (особу, яка не є посадовою особою платника податку) складати податкові накладні за операціями, здійсненими таким платником податку, та делегувати такій особі право підпису таких податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.1. статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та Зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.
Згідно зі статтею 207 Цивільного кодексу України правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі — Порядок № 1246).
Пунктом 10 Порядку № 1246 передбачено, що після складання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:
— електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку отримує засоби електронного цифрового підпису в акредитованих центрах сертифікації ключів для такої особи та подає органу ДПС за основним місцем обліку (або за неосновним місцем обліку — для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) посилені сертифікати електронного цифрового підпису зазначеної особи.
У такому разі електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку:
— електронний цифровий підпис посадової особи, якій делеговано право підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування;
— електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки платника податку (у разі наявності).
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі — Порядок № 1307).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1307 податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом, (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця).
Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг.
Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб (печаток) платника податку здійснюється у порядку, визначеному законодавством (пункт 20 Порядку № 1307).
Таким чином, податкова накладна після її складання в електронній формі підписується особою, уповноваженою на це установчими документами платника податку, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.
При цьому такою уповноваженою посадовою особою може бути посадова особа іншого суб’єкта господарювання, який згідно з договором надає платнику податку послуги з надання персоналу.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |