Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування фінансового результату до оподаткування згідно з п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) у разі відступлення права вимоги кредиторської заборгованості на користь нерезидента, який зареєстрований у державі 9на території), включеній до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України, та, керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.
Згідно з вимогами п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу обяя39єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування 9збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Підпунктом 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Кодексу встановлено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у п. 140.2 та п.п. 140.5.6 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 Кодексу), придбаних у нерезидентів (у тому числі пов'язаних осіб - нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.
Вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої статтею 39 Кодексу, але без подання звіту.
При цьому, якщо ціна придбання товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг перевищує їх ціну, визначену за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої ст. 39 Кодексу, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір різниці між вартістю придбання та вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки".
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV (далі - Кодексу) кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Статтею 514 Кодексу передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п.п. 14.1.255 п. 14.1. ст. 14 Кодексу відступдення права вимоги - це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1045 (із змінами і доповненнями) визнано таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України, від 16.09.2015 року № 977, та затверджено новий перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу (далі - Перелік).
Враховуючи викладене, у разі якщо заборгованість за придбані товари (послуги) виникає (у тому числі в наслідок переуступки права вимоги та зміни кредитора) перед нерезидентом, який зазначений у п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, і такі операції з придбання товарів 9послуг) не є контрольованими та сума відповідних витрат не підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої ст. 39 Кодексу, то застосовується різниця для коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до цього підпункту Кодексу.
Водночас слід зазначити, що будь-які висновки щодо податкового обліку конкретних операцій з відступлення нерезидентом права вимоги заборгованості резидента за поставлені товари іншому нерезиденту можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |