Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування окремих видів і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі — Закон № 2011).
Згідно з п.1 ст. 12 Закону № 2011 держава забезпечує віськовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому у разі відсутності можливості розміщення зазначених військовослужбовців у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини та сімейних гуртожитках військова частина зобов'язана орендувати для військовослужбовців та членів їх сімей жиле приміщення або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.
Для військовослужбовців офіцерського складу у разі відсутності службового жилого приміщення віськова частина зобов'язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовців та членів їх сімей або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.
Розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450 «Про розмір і порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони та військовослужбовцям, відрядженим до Міністерства освіти і науки, Державного космічного агентства, на піднайом (найом) ними житлових приміщень».
Отже, виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень, як соціальне забезпечення, спрямовуються на покриття їхніх витрат за проживання.
Відповідно до ст. 9-1 Закону № 2011 продовольче забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426 «Про норми харчування віськовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» (далі — постанова № 426) визначено військовослужбовців, які забезпечуються харчуванням за рахунок держави, та яким за їх бажанням за рішенням командира військової частини дозволяється виплачувати грошову компенсацію у розмірі вартості набору продуктів.
Таким чином, грошова компенсація у розмірі вартості продуктів видається військовослужбовцю на харчування.
Згідно зі ст. 9-1 Закону № 2011 з метою упорядкування виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України від 05 лютого 2018 року № 45 затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги (далі — Порядок № 45), п. 1 якої встановлено, що у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, та тих, які проходять кадрову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу (далі — військовослужбовці), на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти, які мають військові навчальні підрозділи (далі — військові навчальні заклади), та військових коледжів або навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить шість місяців і більше, без збереження посади за попереднім місцем служби або у зв'язку з передислокацією військової частини (підрозділу військової частини), установи, організації (далі — військова частина) їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби.
Отже, виплати військовослужбовцям підйомної допомоги спрямовуються на покриття їх витрат у зв’язку з переїздом на нове місце військової служби.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 якого дохід з джерелом його походження з України — це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.
Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Оскільки доходи у вигляді грошових компенсацій, які виплачуються військовослужбовцям за піднайом (найом) ними жилих приміщень, у розмірі вартості продуктів на харчування та у вигляді підйомної допомоги, у зв’язку з переїздом на нове місце військової служби, у переліку, визначеному ст. 165 Кодексу, не вказані, то такі доходи оподатковується відповідно до п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу на загальних підставах.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Водночас суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших, виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, у зв'язку з виконанням, обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян (п. 168.5 ст. 168 Кодексу).
Таким чином, положенням п. 168.5 ст. 168 Кодексу передбачено відшкодування утриманих сум податку на доходи фізичних осіб лише із грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями у зв'язку з виконанням обов’язків несення служби.
Оскільки виплати військовослужбовцям у вигляді грошової компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень, підйомної допомоги, у зв’язку з переїздом на нове місце військової служби та у вигляді грошової компенсації у розмірі вартості продуктів, пов’язані з проживанням, харчуванням та переїздом таких військовослужбовців на нове місце військової служби в інший населений пункт, а не з виконанням обов'язків несення служби, то на такі виплати положення п. 168.5 ст. 168 Кодексу щодо компенсації сум податку на доходи фізичних осіб не поширюються.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |