Головне управління ДПС у Миколаївській області розглянуло звернення Товариства щодо продажу транспортних засобів, які знаходяться на балансі Товариства та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі — Податковий кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є платником единого податку третьої групи (ставка податку 5 відс.), здійснює діяльність з перевезення вантажів і здачею в оренду легкового транспорту та нежитлових приміщень та згідно з видами економічної діяльності Товариства, відповідно до КВЕД-2010, не здійснює торгіведьну діяльність транспортиих засобів.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань;
— чи являється разовий продаж транспортних засобів —правомірним;
— чи є разовий продаж забороненою операцією та за якою ставкою обкладати дохід від продажу 5 чи 10 відсотків?
Згідно з п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу, спрощена система оподаткування, обліку та звітності — особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим для платників єдиного податку, та реєструється в порядку, визначеному законодавством.
Обмеження щодо перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності визначено п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу.
Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів.
Крім того, слід зазначити, що згідно із пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Звертаємо увагу, що Податковим кодексом не визначено поняття «разовий продаж».
Будь-яка господарська операція, що спрямована на отримання доходу і проводиться суб’єктом господарювання самостійно або через свої відокремлені підрозділи відповідно до пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу, є господарською діяльністю.
У відповідності до пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
— матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Податкового кодексу.
Пунктом 292.2 ст. 292 Податкового кодексу передбачено, що при продажу основних засобів юридичними особами - платниками єдиного податку дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.
Якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою «Основні засоби», затверджено наказ Міністерства фінансів України від 27.04.2000 року № 92, для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами — основні засоби та інші необоротні матеріальні активи.
До основних засобів, зокрема належать транспортні засоби.
У разі, якщо транспортний засіб обліковувався Товариством у відповідності до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 №246, у вигляді матеріальної цінності як товар, що був придбаний та утримувався Товариством з метою подальшого продажу, то дохід від такої операції буде визначатися у відповідності до пп. 2 п. 292.1 ст.292 Податкового кодексу та оподатковуватися у відповідності до пп. 3 п. 293.5 ст. 293 Податкового кодексу у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу.
Отже, оподаткування єдиним податком операції з продажу транспортних засобів залежить від призначення цього засобу по бухгалтерському обліку суб'єкта господарювання та/або часу його використання, а саме:
— якщо Товариство здійснює продаж транспортних засобів, як товару, необхідно застосовувати подвійний розмір ставки єдиного податку такого доходу (10 відс.) з подальшим переходом на сплату інших податків і зборів відповідно до пп. 298.2.3 п. 298 2 ст. 298 Податкового кодексу.
Відповідно до пп.14.1.172-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація — роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
Разом з цим, слід зазначити, що ст. 36 Податкового кодексу визначено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог Податкового кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |