Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення адвоката, щодо кількості найманих осіб, працю яких може використовувати самозайнята особа - адвокат та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є адвокатом, який здійснює індивідуальну адвокатську діяльність, при цьому адвокат може мати помічників з числа осіб, які мають повну вищу юридичну освіту та працюють на підставі трудового договору (контракту), укладеного з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням.
Згідно з частини третьої ст. 4 Закону України від 05.07.2017 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076) адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Адвокат може мати помічників з числа осіб, які мають повну вищу юридичну освіту. Помічники адвоката працюють на підставі 'трудового договору (контракту'), укладеного з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням, з додержанням вимог Закону № 5076 і законодавства про працю (частина перша ст, 16 Закону № 5076).
Водночас, згідно з п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу самозайнята особа-це платник податку, який, зокрема, провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем, та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Підпунктом 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 Кодекс визначено, що роботодавець - це, зокрема, самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов’язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходя фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов’язки, передбачені законами.
Отже, адвокат вважається самозайнятою особою, яка здійснює адвокатську діяльність за умови дотримання усіх вимог, визначених Кодексом.
Разом з цим Закон № 5076 не містить обмежень щодо кількості найманих працівників, які працюють у адвоката.
Враховуючи зазначене, з питань діяльності адвоката та можливості оформленні трудових відносин з найманими працівниками іншими ніж помічники адвоката, Ви можете звернутись до Міністерства юстиції України та Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має Індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |