Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операції з відшкодування вартості спожитої електроенергії та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, запитувач (далі - Підприємство 1) є комунальним підприємством, яке використовує з метою виконання своїх функцій електроенергію шляхом приєднання до електричних мереж, які належать іншому підприємству (далі - Підприємство 2). Підприємство 2 отримує таку електричну енергію від електропостачальної організації відповідно до укладених з нею договорів.
Підприємством 1 договори на постачання та розподіл електроенергії не укладалися. Підприємство 1 відшкодовує Підприємству 2 вартість спожитої електроенергії та послуг з її розподілу.
Таке відшкодування здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ..ринку електричної енергії, а також відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються Законом України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019).
Згідно з підпунктом 26 пункту 1 статті 1 Закону № 2019 електрична енергія - енергія, що виробляється на об’єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.
Електрична мережа - сукупність електроустановок для передачі та/або розподілу електричної енергії (підпункт 27 пункту 1 статті 1 Закону № 2019).
Учасник ринку електричної енергії - виробник електричної енергії, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому Законом № 2019 (підпункт 96 пункту 1 статті 1 Закону № 2019).
Електропостачальник - суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу (підпункт 30 пункту 1 статті 1 Закону № 2019).
Споживач - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (підпункт 84 пункту 1 статті 1 Закону № 2019).
Пунктом 1 статті 8 Закону № 2019 встановлено, що господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відлові лної ліцензії.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
З метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності "Та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю оеобу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) регулюються статтями 187 і 201 ПКУ.
Пунктом 187.7 статті 187 ҐПСУ встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якійлншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ також встановлено перелік обов’язкових реквізитів, що мають бути зазначені у податковій накладній, серед яких, зокрема, код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - ДКПП).
Щодо питань 1 і 2
Надання Підприємством 1 Підприємству 2 можливості користуватися у власних цілях електроенергією, яку придбаває Підприємство 2 у електропостачальної організації, в обмін на відшкодування Підприємством 1 вартості спожитої ним електроенергії та послуг з її розподілу, є оподатковуваною ПДВ операцією, база оподаткування за якою визначається відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ.
Оскільки таке відшкодування здійснюється за рахунок бюджетних коштів, то на дату зарахування таких коштів на банківський рахунок Підприємство 2 зобов’язане скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Щодо питання З
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Отже, Платникам 1 і 2 необхідно самостійно визначитися щодо статусу об’єкта здійснюваної операції (що постачається: товар чи послуга) з урахуванням законодавчих та нормативних актів, які регулюють відносини у сфері електроенергетики, у тому числі Закону № 2019, положень договорів, укладених між такими Підприємствами, тощо, а у разі необхідності, звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як до органу, який здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики -діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
З питання визначення відповідності найменування товарів (продукції) коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД при оформленні документів (у тому числі податкових накладних) під час здійснення платником податку операції з постачання таких товарів (продукції) платник податку може звернутися до Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз;
з питання визначення кодів послуг згідно з ДКПП - до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008. М. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |