X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.04.2020 р. № 1749/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення офіційного курсссу Національного банку України за яким здійснюється перерахування в національну валюту вартості послуг, оплачених нерезиденту в іноземній валюті авансом,для цілей нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за операцію нерезидента з постачанняпослуг резиденту, місцем постачання яких визначено митну територію України, та у межах компетенції, керуючись статтею 52 розділуІІ Податкового кодексу України(далі-ПКУ), повідомляє.

У зверненні Підприємством порушується питання щодо визначення офіційного курсу Національного Банку України за яким здійснюється перерахування в національну валюту вартості послуг, оплачених нерезиденту в іноземній валюті авансом, для цілей нарахування податкових зобов'язань з ПДВ, якщо платіжне доручення на перерахування валютних коштів нерезиденту авансом було надано Підприємством у свій обслуговуючий банк в одну дату, і цією ж датою банк списав кошти з поточного рахунка підприємства на свій кореспондентський рахунок, що підтверджується випискою банку, а згідно з датою валютування, вказаною у цьому платіжному дорученні, банк фактично перерахував валютні кошти нерезиденту пізнішою датою.

Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та порядок проведення переказу коштів у межах України регулюютьсся законом України від 5 квітня 2001 року № 2346-ІІІ«Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі-Закон № 2346).

Дата валютування -це зазначена платником у розрахунковому документі або в документі на переказ готівки дата, починаючи з якої кошти, переказані платником отримувачу, переходять у влсність отримувача банку або в установі- учасників платіжної системи 9пункт 1.3 статті 1 Закону № 23460).

Порядок застосування дати валютування для банків установлюється нормативно- правовими актами Національного банку України.

Сума переказу , що обліковується в банку, який обслуговує отримувача, до настання дати валютування не може бути об'єктом примусового списання, що застосовується до отримувача( пункт 22.11 статті 22 закону № 2346).

Ініціатор до настання дати валютування може відкликати кошти,які до зарахування їх на рахунок отримувача або видачі в готівковій формі обліковуються в банку, що обслуговує отримувача (пункт 23.4 статті 23 Закону № 2346).

Загальний порядок завершення переказу встановлено  статтею 30 Закону № 2346.

Переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача або її видачі йому в готівковій формі.

Банк отримівача в разі надходження суми переказу протягом операційного дня зобов'язаний її зарахувати на рахунок отримувача або виплати йому в готівковій формі в той самий день або в день (дата валютування), зазначений платником у розрахунковому документі або в документі або в документі на переказ готівки.

Загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків  встановлено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті,затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22,зареєстровано у Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/89769(далі-Інструкція № 22).

Згідно з положеннями пункту 2.5 Глави 2 Інструкції № 22 реквізит «дата валютування» не є обов'язковим реквізитом розрахункового документа.

Відповідно до пунктів 3.2 і 3.33 Глави 3 Інструкції № 22 платник має право зазначити в платіжному дорученні дату валютування, яка не може бути пізніше 10 календарних днів після складання платіжного доручення.

Банк платника не приймає платіжного доручення, якщо дата валютування визначена пізніше 10 календарних днів після складання платіжного доручення.

Банк отримувача до настання дати валютування,що зазначена в електронному розрахунковому документі, зараховує переказані кошти на відповідний рахунок і не пізніше наступного робочого дня згідно з порядком,передбаченим удоговорі, повідомляє отримувача, зобов'язаний зарахувати кошти на рахунок отримувача на початок операційного  дня, який визначений датою валютування.

Якщо дата валютування припадає на неробочий день, то банк отримувача зараховує кошти на його рахунок на початок першого робочого дня, наступного за днем, який визначений датою валютування.

Операцію з перерахування коштів з відповідного рахунку на рахунок отримувача банк отримувача оформляє меморіальним ордером, у реквізиті «Призначення платежу» якого зазначає номер і дату електронного розрахункового документа, а також повторює текстреквізиту «Призначення платежу» цього електронного розрахункового документа.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування пДВ встановлено розділом V  та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
 

Згідно з пілпунктами «а»і «б» пункту 185.1 статті 185  розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V  ПКУ розташоване на митній території України.

Правила визначення бази оподаткування ПДВ встановлено статтями 188-192 розділу ПКУ.

Згідно з пунктом 190.2 статті 190 розділу V ПКУ для послуг, які постачаються нерезидентами на митній території України, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких послуг з урахуванням податків та зборів, за вийнятком податку на додану вартість, що включається до ціни постачання відповідно до законодавства.

Визначена вартість перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом Національного банку України на дату виникнення податкових зобов'язань .

У разі отримання послуг від нерезидентів без їх оплати база оподаткування визначається, виходячи із звичайних цін на таку послуги без урахування податку.

Правила формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних (далі- ЄРПН) регулюються статтями 187,198 і 201 розділу V  ПКУ.

Згідно з пунктом 187.8 статті 187  розділу V ПКУ датою виникнення податкових  
зобов'язань за операціями з постачання послуг нерезидентами, місцем надання яких є митна територія України, є дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Особливості оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначено у статтях 180 і 208 розділу V ПКУ.
 

Згідно з пунктом 180.2 статті 180 розділу V ПКУ особою, відповідалною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами , не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території україни, є отримувач послуг.

 Відповідно до пункту 208.2 статті 208 V ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами , місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену  згідно з пунктом 190.2 статті190 розділу VПКУ.

при цьому отримувач послуг - платник податку у порядку, визначеному статтею 201 розділу V ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованорго ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку.

Така податкова накладна підлягає обов'язковій реєстрації в ЄПРН.
 

Якщо отримувача послуг зареєстровано як платника податку, сума нарахованого податку включається до складу податкових зобов'язань податкової декларації з ПДВ за відповідний звітний період (пункт208.3 статті208 розділу V ПКУ).

враховуючи викладене та виходячи із аналізу ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, при здійсненні нерезидентом операції з постачання яких  відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначено митну територію України, датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ є дата списання коштів з банківського рахунка платника податку(резидента-отримувача ) в оплату таких послуг, незалежно від фактичної дати отримання коштів нерезидентом.

Щодо визначення офіційного курсу Національного банку україни, за яким здійснюється перерахування в національну валюту вартості зазначених у зверненні послуг, оплчених нерезиденту в іноземній валюті авансом, ДПС рекомендує звернутися до Національного банку України.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).