Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) розглянула звернення щодо окремих питань здійснення підприємницької діяльності платником единого податку фізичною особою - підприємцем на другій групі та з урахуванням фактично викладених обставин повідомляє наступне.
Як зазначено у зверненні, заявник зареєстрований платником єдиного податку на другій групі, в 2009 році придбав у торгівця цінними паперами прості векселі юридичної особи з терміном погашення в 2020 році з дисконтом. В 2020 році планує отримати кошти за погашенні векселя на розрахунковий рахунок підприємця.
Платник податків просить надати роз’ясненая як оподатковуються кошти від погашення векселів та чи включається така сума коштів до доходу платника единого податку 2 групи.
Згідно з п. 5 ст. З та ст. 14 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» вексель відноситься до боргових цінних паперів, зокрема посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя(векселедержателю).
Статтею 4 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2374-ІІІ «Про обіг
векселів в Україні» визначено, що видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги, за виключенням фінансових банківських векселів, векселів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та фінансових казначейських векселів.
Відповідно до частини 6 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування", сюрвейерами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом ІІІ ПКУ.
Згідно з частиною першою ст. 1 Закону України від 02 липня 2001 року № 2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків
фінансових послуг» фінансові активи - кошти, цінні папери, боргові зобов'язання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів;
а фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Статтею 318 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені ст.2 ЦКУ.
Зокрема, учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (ст. 2 ЦКУ).
Зважаючи на викладене, фізична особа - підприємець, яка здійснює операції з- цінними паперами, зокрема з векселями,не може бути платником єдиного податку.
Якщо фізична особа здійснює операції з цінними папперами, зокрема з векселями, то прибуток від здійснення таких операцій оподатковується податком на доходи фізичних осіб відповідно до вимог розділу IV ПКУ.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст.52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |