Державна податкова служба України керуючись ст.ст. 52, 53 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 275 5-VI із змінами та доповненнями (далі - ПК України), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та повідомляє.
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкеве зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
При цьому, грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. ПК України).
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачені їх п. 126.2 ст. 126 ПК України) протягом строків, визначених ПК України, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до ЗО календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше ЗО календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У разі порушення платником податків строку сплати до бюдже у узгодженого грошового зобов'язання, передбаченого абзацом другим пп. 222.1.2 п. 222.1 ст. 222 ПК України, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 20 відсотків суми такого грошового зобов'язання (п. 126.2 ст. 126 ПК України).
Згідно з п. 129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається:
при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного ПК України (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (іп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України);
при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України);
при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платиш ом податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до ст. 50 ПК України, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до пп. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 ПК України), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України).
Пунктом 129.4 ст. 129 ПК України передбачено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного пп. 129.1.1 та пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог ПК України, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України (далі - НБУ), діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов'язання, визначеного пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний донь прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до пп. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 ПК України), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.
Додатково зазначаємо, що Законом України від 17 березня 2020 року № 53З-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 18 березня 2020 року, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, доповнено, зокрема, пунктом 52-1, відповідно до якого за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня по 31 травня 2020 року, штрафні caнкції не застосовуються.
Враховуючи викладене вище, штрафні санкції за порушення податкового законодавства вчинені до 01 березня 2020 року застосовуються в загальному порядку незважаючи на дату узгодження податкового повідомлення-рішення
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |