X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.05.2020 р. № 1822/6/99-00-04-02-03-06/ІПК


Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію на звернення Підприємства щодо розміру ставки єдиного податку, підстав для виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість (далі - ПДВ) та необхідності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Товариство повідомило, що зареєстровано платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 3 відс., що передбачає сплату ПДВ.

 Контролюючим органом 04.02.2020 було анульовано Товариству реєстрацію платником ПДВ.

 Заява про зміну ставки єдиного податку з 3 на 5 відс. доходу до контролюючого  органу не подавалась.

 Товариство добровільно зареєстровано платником ПДВ за заявою з 01.04.2020.    

Товариство 25.03.2020 на виконання умов договору поставки здійснено  відвантаження товару покупцю, оплата за який надійде протягом 30 днів з моменту поставки.

 Суму обсягу постачання у зверненні не зазначено.

Товариство просить повідомити розмір ставки єдиного податку, за яким необхідно оподаткувати дохід, отриманий протягом І кварталу 2020 року;

 про виникнення податкових зобов’язань з ПДВ та необхідності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з поставки 25.03.2020.    

Щодо питань стосовно ставки єдиного податку, якою необхідно оподаткувати суму доходу отриману протягом І кварталу 2020 року

Згідно з п.п. 5 п. 293.8 ст. 293 Кодексу у разі анулювання реєстрації платника ПДВ у порядку, встановленому розд. V Кодексу, платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5 відс. (для платників єдиного податку третьої групи) або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено анулювання реєстрації платником ПДВ.

Отже, юридична особа - платник єдиного податку третьої групи, яка з початку року обрала ставку єдиного податку у розмірі 3 відс., що передбачає сплату ПДВ, та якій протягом звітного кварталу було анульовано реєстрацію платника ПДВ, застосовує у такому звітному кварталі ставку єдиного податку у розмірі 3 відс. та не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу зобов’язана подати заяву щодо переходу на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5 відс., що передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку, або заяву щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування.

Оскільки нормами гл. 1 розд. XIV Кодексу не передбачено окремого терміну подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування після закінчення терміну, передбаченого п.п. 5 п. 293.8 ст. 293 Кодексу, то юридична особа — платник єдиного податку третьої групи, якій анульовано реєстрацію платника ПДВ, буде перебувати на спрощеній системі оподаткування та застосовувати ставку єдиного податку у розмірі 3 відс. у кварталі, в якому анульовано реєстрацію платника ПДВ.

У разі реєстрації Товаритсва платником ПДВ з 01.04.2020 юридична особа - платник єдиного податку третьої групи продовжить застосування ставки єдиного податку у розмірі 3 відс. доходу.

Щодо питання стосовно виникнення податкових зобов’язань з ПДВ в період після дати анулювання реєстрації платником ПДВ та до дати нової реєстрації платником ПДВ

Згідно з п. 181.1 ст. 181 Кодексу у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 грн (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Пунктом 187.1 ст. 187 Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі’ платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у-банківській установі, що обслуговує платника податку;
 

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.8 ст. 201 Кодексу право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 Кодексу.

Враховуючи зазначене, якщо у платника ПДВ перша подія (відвантаження товарів, оформлення документа на постачання послуг або зарахування коштів від покупця) відбулася після анулювання реєстрації платником ПДВ та до його нової реєстрації платником ПДВ, а друга подія відбулася після такої реєстрації платника ПДВ, то податкове зобов’язання з ПДВ за такою операцією не нараховується та відсутні підстави для складання податкової накладної та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, за умови, що такий платник не визначає податкове зобовязання за касовим методом.

Крім цього, якщо платник до його реєстрації платником ПДВ, на дату виникнення першої події, зобов’язаний був зареєструватись платником ПДВ, у зв’язку з досягненням обсягу оподатковуваних операцій 1000000 грн, але не зареєструвався, то податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються, а право на податковий кредит не надається.

Податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.