X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.05.2020 р. № 1986/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної за операціями з постачання електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії, та щодо порядку коригування (збільшення) податкового кредиту за таким розрахунком коригування та, у доповнення до податкової консультації від 24.02.2020 № 751/6/99-00-07-03-02-06/ІПК (далі  ІПК № 751), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі  ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, між платником податку - покупцем (запитувачем) та іншим суб’єктом господарювання (далі   постачальник) (обидва платники застосовують касовий метод податкового обліку з ПДВ), укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії.

За операціями з купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, здійсненими у серпні 2019 року, постачальником у звітному періоді, в якому покупцем було здійснено оплату такої електроенергії (вересень 2019 року), було складено зведену податкову накладну на суму такої оплати та на суму зарахування зустрічних однорідних вимог.    

У грудні 2019 року постачальником складено акт коригування (врегулювання) до акту купівлі - продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за серпень 2019 року. Згідно з зазначеним актом покупець у грудні 2019 року здійснив доплату, на дату якої постачальником було складено розрахунок коригування до податкової накладної, складеної у вересні 2019 року.

Правила коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ визначено статтею 192 ПКУ.    

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

  постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

  отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2022 року.

У разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:

  покупцям - платникам податку  можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;

  покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку,  можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Касовий метод  метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.    

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких Товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.    

В той же час слід зазначити, що з урахуванням норм пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 ПКУ право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку - покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН платником податку - постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції з постачання товарів/послуг на дату, визначену ПКУ, показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.

Право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, у разі наявності зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної / розрахунку коригування, складених з дотриманням норм ПКУ, виникає у платника податку - покупця, який застосовує касовий метод податкового обліку ПДВ, на дату перерахування ним коштів постачальнику в оплату вартості товарів/послуг.
Якщо така податкова накладна / розрахунок коригування зареєстровані в ЄРПН несвоєчасно, то суми ПДВ, зазначені у них, відносяться покупцем до податкового кредиту не раніше звітного періоду, у якому податкову накладну / розрахунок коригування зареєстровано в ЄРПН.

Щодо питання 1

Як було роз’яснено в ІПК № 751, зведена податкова накладна відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, може бути складена лише на суму отриманих від покупця протягом місяця коштів. У разі зарахування зустрічних однорідних вимог податкова накладна складається у загальному порядку (тобто сума, оплачена шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, до зведеної податкової накладної не включається).

Як зазначено у зверненні, у вересні 2019 року постачальником було складено зведену податкову накладну на суму перерахованих покупцем коштів та на суму зарахування зустрічних однорідних вимог. Отже, така податкова накладна складена з порушенням норм ПКУ, а тому не може бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту (як не може бути підставою для коригування (збільшення) податкового кредиту і розрахунок коригування, складений щодо такої податкової накладної).

За операціями, описаними у зверненні, постачальник відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ у вересні 2019 року повинен був скласти зведену податкову накладну на суму отриманих від покупця протягом місяця коштів та податкову накладну в загальному порядку на суму проведеного заліку зустрічних однорідних вимог.

У грудні 2019 року після проведення покупцем доплати згідно з актом коригування (врегулювання) до акту купівлі - продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за серпень, 2019 року, постачальник мав скласти розрахунок коригування до такої зведеної податкової накладної та зареєструвати його в ЄРПН.

Такі, складені відповідно до норм ПКУ податкові накладні / розрахунок коригування, можуть бути підставоію для віднесення покупцем сум ПДВ до податкового кредиту.

Щодо питання 2

У разі зміни суми компенсації вартості поставлених товарів/послуг, зокрема, внаслідок проведення перерахунку (врегулювання) до акту купівлі - продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за попередні періоди, постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, попередньо складеної за операцією з постачання товарів/послуг.

Такий розрахунок коригування складається на дату доплати покупцем вартості поставлених та попередньо оплачених товарів/послуг (незалежно від того, чи застосовує такий постачальник касовий метод податкового обліку з ПДВ).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.