Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянувши запит Товариства щодо застосувань положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі-ПКУ), зі змінами та доповненнями, та керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі іншими товарами господарського призначення, а саме миючих та дезшфікуючих засобів за кодами УКТЗЕД 3401 та 3402.
При цьому у звернені порушуються питання щодо Можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, до операцій з постачання миючих та дезинфікуючих засобів, щодо яких використовується код УКТЗЕД 3401 (зокрема, але нетвиключно: мило, поверхнево-активні органічні речовини та мийні засоби, які застосовуються як мило з вмістом або без вмісту мила, поверхнево-активні органічні речовини та засоби для миття шкіри) та УКТЗЕД 3402 (зокрема, але не виключно:
поверхнево-активні органічні речовини (крім мила), поверхнево-активні препарати), які не є засобами для прання, зважаючи на певні обставини і умови постачання таких товарів.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість (далі - ПДВ) встановлено розділами І,V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Законом України авд 30 березня 2020 року №540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон №540-ІХ) викладено у новій редакції пункт
71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування ПДВ операціі з:
ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
постачання на митній території України товарів ((у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 із змінами, внесеними постановою КМУ від 08.04.2020 р. № 271 (далі - Перелік № 224).
Для цілей Переліку №224:
мийні засоби і поверхнево-активні речовини, що входять до їх складу вживаються у значенні наведеному в Технічному регламенті мийних засобів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2008 р.
№717.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій з постачання товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), включених до Переліку № 224, здійснених в період. починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Щодо питання 1
Головним критерієм для звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ПКУ є включення товару до переліку №224.
Водночас змінами внесеними до Переліку № 224 постановою КМУ від 08.04.2020 р. № 271 встановлено додаткові вимоги до товарів, які мають бути дотримані для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, як при ввезенні так і при виробництві та постачанні їх на митній території України.
Щодо питання 2
Якшо зазначені у зверненні товари (миючі та дезінфікуючі засоби) включено до Переліку № 224, то операції із ввезення таких товарів на митну територію України та/або постачання на митній території України звільняються
від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
При цьому з метою правомірності віднесення зазначених у зверненні миючих та дезінфікуючих засобів до категорії товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції із ііезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, постачальниками таких товарів повинні бути дотримані відповідні вимоги, у тому числі, що втановлені у примітках до Переліку № 224.
Щодо питання З
Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, що включені до Переліку №224, з нарахуванням ПДВ, слід забазпечити коригування податкових зобов'язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження пільги з оподаткування (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності Законом України від 30.03.2020 №540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням короновірусної хвороби (СОVID-19)» (до і 2 квітня 2020 року).
При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, шо була сплачена (нарахована) У складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період з 17.03.2020 до 01.04.2020 року включно, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
При проведенні такого коригування:
- платник податку - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком "мінус" показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224.
Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) отримувачем (покупцем) товарів;
- платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.
У випадку, якщо постачання товарів, що включені до переліку №224, здійснювалось з нарахуванням ПДВ кінцевому споживачу 9неплптнику ПДВ), у зв'язку з чим повернення сплаченого податку покупцям неможливе, коригування нарахованих сум податкових зобов'язань безпосереднім продавцем не здійснюється.
Відповідна сума ПДВ, одержана від кінцевих споживачів — неплатників податку у складі ціни товарів, враховується таким продавцем при визначення податкових зобов’язань з ПДВ за відповідний звітний період у загальному порядку.
Разом з цим повідомляємо, що з метою правомірності віднесення товарів до категорії товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію і ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19 операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, повинні бути дотримані відповідні вимоги, що встановлені Переліком №224.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |