Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) розглянула звернення щодо окремих питань здійснення підприємницької діяльності платником єдиного податку фізичною особою - підприємцем та з урахуванням фактично викладених обставин повідомляє наступне.
Як зазначено у зверненні,фізична особа -підприємець здійснює діяльність на спрощеній системі оподаткування на третій групі,укласти договір комісії та просить роз'яснити чи включаються до доходу платника єдиного податку витрати комісіонера, які згідно з договором комісії віднесено до комісійної винагороди (пункт 2 договору « Комісійна винагорода і порядок надання послуг» наведений у зверненні).
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування , обліку та звітності регулюються главою 1 розділу ХІV ПКУ.
Доходом для фізичної особи -підприємця платника єдиного податку є дохід , отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
матеріальній або не матеріальній формі, визначеній п.292.3 ст.292 ПКУ.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів,дивідентів.роялті,страхові виплати і відшкодування,а також доходи,отримані від продажу рухомого та нерухомого майна,яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності(п.292.1 ст.292 ПКУ).
Водночас п.292.4 ст.292 ПКУ визначено , що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіренного(агента).
Відносини, що виникають за договором комісії, регулюються положеннями статей 1011-1028 Цивільного кодекссу України (далі- ЦКУ).
Так, відповідно до статті 1011 ЦКУ за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або декілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Комітент повинен виплатити комісіонерові плату у розмірі та порядку,встановленому у договорі комісії (ст.1013 ЦКУ).
тобто особливістю договорів комісії є те,що за ними право власності на товар чи послугу не переходить до комісіонера.
За посередницькі послуги комісіонер отримує винагороду від комітента,яка і є його доходом.
Таким чином,до доходу фізичної особи -підприємця-платника єдиного податку, яка надає послуги( виконує роботи) за договором комісії, включається сума отриманої винагороди,передбаченої умовами договору комісії.
Якщо згідно з умовами договору комісії сума витрат комісіонера включена до суми винагороди, то загальна сума такої винагороди включається до доходу платника єдиного податку.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |