Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) розглянула звернення про надання індивідуальної податкової консультації стосовно оподаткування бюджетних коштів, що надаються фізичним особам - підприємцям для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства та урахуванням фактичних обставин, викладених у запиті, повідомляє таке.
В запиті відсутня інформація, за які саме витрати та за якими напрямками фізична особа - підприємець отримує компенсацію з бюджету, тому податкова консультація надається виходячи із загальних норм законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 № 587 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства (далі - Постанова № 587).
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Постанови № 587 бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, для часткової компенсації вартості (без урахування сум податку на додану вартість) будівництва, придбання основних засобів і товарів, виконаних робіт та отриманих послугу у поточному бюджетному роді (далі - компенсація витрат) за напрямами.
Напрями компенсації витрат визначені у підпунктах 1 - 8 пункту 5 Постанови № 587.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПКУ.
Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).
Отже, компенсація витрат, що надається відповідно до вимог Постанови № 587 фізичній особі - підприємцю, яка займається виноградарством, садівництвом і хмелярством, не є доходом (виручкою у грошовій та не грошовій формі) отриманим від провадження господарської діяльності таким підприємцем у розумінні ст.177 ПКУ.
Разом з тим, п. 177.4 ст. 177 ПКУ визначено перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування.
Так, до витрат фізичної особи - підприємця належать витрати до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат.
Також, до витрат фізичної особи - підприємця відносяться інші витрати, до складу яких включаються виграш, що дов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п.п. 177.4.4 п, 177.4 ст. 177 ПКУ).
Не включаються до складу витрат підприємця витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем;
витрати иа придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбаная нематеріальних активів, які підлягають амортизації;
витрата на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, визначених цією статтею;
документально не підтверджені витрати (п.п. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).
Пунктом 177.5 ст. 177 ПКУ встановлено, що фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
Порядок заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи регламентується Інструкцією щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02,10.2015 року №859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 25.04.2019 року №177).
Зауважуємо, що на даний час розглядається питання стосовно необхідності узгодження викладеної позиції з Міністерством фінансів України як центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової і митної політики.
Що стосується необхідності реєстрації платником ПДВ в разі отримання з бюджету компенсації витрат відповідно до Постанови № 587 повідомляємо наступне.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 розділу V ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
При цьому до загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ.
При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.
Відповідно до п.п. 196.1.6 п. 196.1 ст. 196 ПКУ не є об’єктом оподаткування операції з виплат у грошовій формі заробітної плати (інших прирівняних до неї виплат), а також пенсій, стипендій, субсидій, дотацій за рахунок бюджетів або Пенсійного фонду України чи інших фондів загальнообов'язкового соціального страхування( крім тих,що надаються у майновій формі).
Враховуючи викладене, відсутні,підстави для обовязкової реєстрації платником ПДВ фізичної особи - підприємця при отримані з бюджету компенсації витрат відповідно до Постанови № 587, за умов дотримання таким підприємцем п.181.1 ст181 ПКУ.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб- підприємців кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів0, які стосуються порушених питань.
Зазначаємо, що відповідно до п.52.2 ст. 52ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків,якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |