X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.05.2020 р. № 1903/ІПК/04-36-04-01-16


Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянуло запит Товариства щодо порядку оподаткування податком на додану вартість (далі - ПДВ) операцій з постачання товару, та керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), повідомляє таке.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу І ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

При цьому, пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно інформації наведеної у звернені, Товариство є членом обслуговуючого кооперативу (далі - Кооператив), який є платником ПДВ, та предметом діяльності якого є оптова закупівля, зберігання та відвантажся світлих нафтопродуктів для власних потреб своїх членів. Товариством сплачено цільовий членський внесок у Кооператив для закупівлі Кооперативом палива для власних потреб Товариства.

Кооперативом здійснено закупівлю палива від постачальника та отримано податкову накладну.

Правові та організаційні засади діяльності Кооперативу регулюються нормами Закону України від 10 липня 2003 року №1087-ІV «Про кооперацію» (далі - Закон №1087).

Відповідно до статті 2 Закону №1087 терміни вживаються в такому значенні, зокрема:

- обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності;

- членський внесок - грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об'єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об'єднання;

- цільовий внесок - грошовий чи інший майновий внесок члена кооперативу, що вноситься понад пай до спеціального фонду кооперативу для забезпечення виконання конкретних завдань кооперативу.

Згідно статті 6 Закону №1087 кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Правовим документом, що регулює діяльність кооперативу є статут кооперативу.

Відповідно статті 8 Закону №1087 статут кооперативу повинен містити відомості щодо прав і обов’язків членів кооперативу, порядок обліку та звітності у кооперативі.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами "а" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань встановлені статтею 187 розділу V ПКУ.

При цьому, в описаній у зверненні ситуації нормами ПКУ не передбачено винятків щодо об’єкта оподаткування ПДВ по операціях з постачання товарів придбаних за рахунок тих чи інших внесків на користь членів обслуговуючих кооперативів.

Враховуючи викладене, операції з постачання Кооперативом палива для власних потреб Товариства оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.

Зокрема, у разі якщо постачальник постачає товар отримувачу такого товару, то операції з постачання такого товару є об’єктом оподаткування ПДВ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.