X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.05.2020 р. № 1905/ІПК/26-15-04-01-18

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання медичного обладнання, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) (далі - Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з:

ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби (COVID-19), спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 «Про затвердження переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих
на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість», зі змінами, внесеними постановою КМУ від 08 квітня 2020 року №271 (далі - Перелік № 224).

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Пільговий режим оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовуються на всіх етапах постачання товарів, включених до відповідного Переліку № 224, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від кола суб‘єктів, що здійснюють такі операції, їх статусу, як платників ПДВ, чи форми власності, здійснених в період з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину.

Таким чином, якщо придбання товарів, включених до Переліку № 224, відбулося до 17 березня 2020 року (до дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ), а постачання таких товарів відбулося, починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), операції з постачання таких товарів звільняються від оподаткування ПДВ, незалежно від умов і цілей початкового їх придбання.

Податкові накладні, складені в період з 17 березня по 1 квітня 2020 року (включно) із застосуванням ставки 7 або 20 відсотків вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положення пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, а тому суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду.

У випадку, якщо платник податку-покупець вже подав податкову звітність з ПДВ і включив до складу податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, то такому платнику необхідно подати відповідний уточнюючий розрахунок.

Щодо особливостей складання розрахунків коригування до зареєстрованих податкових накладних.

Платники податку, які здійснювали постачання товарів, що включені до Переліку № 244, з нарахуванням ПДВ, необхідно провести коригування податкових зобов’язань з ПДВ з дати запровадження пільги (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності Законом України №540-ІХ від 30 березня 2020 року (далі - Закон №540).

При цьому, платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій з такими товарами, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

При проведенні такого коригування:

платник податку - постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів з Переліку № 224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрацї в Єдиному реєстр податкових накладних (далі - ЄРПН) отримувачем (покупцем) товарів;

платник податку - постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.

При складанні розрахунку коригування до податкових накладних, складених з 17 березня по 01 квітня 2020 року, у графі 2.1 розділу Б «Код причини коригування» слід вказувати одну з причин коригування, яка дає можливість привести показники податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування, до значення «нуль». Наприклад, застосовувати код 103 «Повернення товару або авансових платежів».

Такі розрахунки коригування складаються на дату повернення сум податку покупцям, а у разі зарахування таких сум податку в рахунок майбутніх поставок - на дату такого зарахування.

При цьому, у разі зарахування сум податку, нарахованих при постачанні товарів з Переліку №224 в період з 17.03.2020 до 01 04.2020 в рахунок майбутніх постачань - на дату такого зарахування складається податкова накладна на операцію з постачання товарів за номенклатурою, визначеною договором щодо обсягу таких майбутніх постачань.

Податкова накладна, складена разом з розрахунком коригування на заміну податкової накладної, що була складена з 17 березня 2020 року на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, складається на дату здійснення першої події.

Тобто, дати складання податкової накладної, складеної з 17 березня 2020 року на операцію з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, та податкової накладної, складеної на цю ж операцію із зазначенням пільги, не повинні відрізнятися.

При здійсненні операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ», у графі 8 розділу Б (таблична частина) податкової накладної вказується код ставки податку «903», а в графі 9 - код пільги, визначений Довідником пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов‘язкових платежів (далі - Довідник).

Згідно з Довідником № 98/2 складеним станом на 02.04.2020 року для операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, застосовується код пільги 14060544.

Таким чином, податкові накладні, складені з 17 березня 2020 року на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням ПДВ, та розрахунки коригування до таких податкових накладних, в податковій декларації з ПДВ за звітний період березень 2020 року та будь-які наступні звітні періоди не відображаються.

Якщо платник податку вже подав податкову звітність з ПДВ за березень 2020 року і включив податкові накладні, складені з 17 березня 2020 року на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням ПДВ, то такий платник податку має право подати уточнюючий розрахунок, на підставі якого зменшити податкові зобов’язання з ПДВ, нараховані за операцією з постачання товарів з Переліку №224.

Такий самий підхід застосовується у разу проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих з 17 березня 2020 року до 01 квітня 2020 року (включно), у періодах після 21 квітня 2020 року.

Додатково повідомляємо, що інформація щодо практичних особливостей застосування звільнення від ПДВ викладена в інформаційних листах ДПС України № 8 від 03.04.2020 року та № 10 від 16.04.2020 року, які розміщені на офіційному порталі ДПС України (tax.gov.ua).

Крім цього слід зазначити, що статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.