X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.05.2020 р. № 1930/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 197.6 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі - ПКУ), а також звернення Товариства аналогічного змісту та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство засноване громадським об’єднанням осіб з інвалідністю, є платником ПДВ та здійснює виробництво курячих яєць. Задля здійснення такого виробництва використовує свійську птицю, ввезену на митну територію України у митному режимі імпорту.

При цьому Підприємством порушується питання щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 197.6 статті 197 розділу V ПКУ, при здійснення операції з постачання (продажу) птиці («старих» курей), яка винеслась.

Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2006 № 1315 (далі - Методичні рекомендації № 1315).

Згідно з Методичними рекомендаціями № 1315 біологічний актив визнається запасом, якщо він не використовується в сільськогосподарській діяльності та утримується для продажу або напрям його використання не визначено.
Біологічний актив визнається основним засобом, якщо він використовується в іншій діяльності, ніж сільськогосподарська, та очікуваний строк його використання більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Собівартість біологічних активів і сільськогосподарської продукції, реалізованих як запасів, дорівнює вартості, за якою вони відображаються в обліку на дату реалізації: первісній (яка дорівнює справедливій вартості, за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу, визначеній при первісному визнанні) чи чистій вартості реалізації.

Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств затверджено наказом Міністерства аграрної політики України від 18.05.2001 №132 (далі - Методичні рекомендації № 132).

Положеннями Методичних рекомендацій № 132 визначено, що
собівартість продукції (робіт, послуг) - це витрати підприємства, пов'язані з виробництвом продукції, виконанням робіт та наданням послуг.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу І ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з
обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу І ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до пункту 197.6 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції з постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають у таких організаціях основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат з оплати праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств.

Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.
Зазначені підприємства та організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю мають право застосовувати зазначену пільгу за наявності реєстрації у відповідному контролюючому органі, яка здійснюється на підставі відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу і рішення уповноваженого органу відповідно до Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Податкова звітність таких підприємств та організацій подається в порядку, встановленому законодавством.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у
зверненні, операції Підприємства з постачання (продажу) товарів, що безпосередньо ним виготовлені (у тому числі птиці («старих» курей), яка винеслась), звільняються від оподаткування ПДВ за умови дотримання вимог, встановлених пунктом 197.6 статті 197 розділу V ПКУ, зокрема якщо сума витрат з переробки (обробки, інших видів перетворення) інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів (у тому числі птиці («старих» курей), що винеслась), становить не менш як 8 відс. ціни їх постачання.

При цьому з метою правомірності визначення, обрахунку та обліку сум таких витрат Підприємству слід використовувати положення нормативно-правових актів, які регулюють та регламентують порядок їх визначення, обрахунку та обліку (у тому числі і зазначених вище).

У разі порушення Підприємством вимог пункту 197.6 статті 197 розділу V ПКУ податкові зобов'язання Підприємства перераховуються з податкового періоду, за результатами якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених ПКУ, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.

Щодо вказаних у зверненні роз’яснення і індивідуальної податкової консультації та викладених у них висновків слід зазначити, що такі роз’яснення і консультація були надані конкретним платникам податку на відповідні звернення, виходячи із опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненнях, та мають індивідуальний характер.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).