Державна податкова служба України розглянула звернення товариства щодо помилкового поповнення рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (далі - ÇEA ПДВ) платника податку його контрагентом та керуючись статтею , 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, покупець за отримані від платника податку товари помилково здійснив оплату на рахунок СЕА ПДВ такого платника податку.
Заявник просить надати роз’яснення щодо можливості використання отриманих коштів для зарахування їх як оплати за відвантажений товар, для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та для сплати узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ, а також стосовно наявності штрафних санкцій за зарахування коштів покупцем на рахунок СЕА ПДВ постачальника.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 Кодексу та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок № 569).
Згідно з пунктом 200-1.З статті 200-1 Кодексу та пунктом 9 Порядку № 569 платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (Σнакл), обчислену за формулою,- одним із складових якої, зокрема, є показник ΣпопРах, який відображає загальну суму поповнення з поточного рахунка платника його електронного рахунка.
Тобто, при обрахунку показника формули ΣПопРах врахуванню підлягають кошти, які зараховані на рахунок в СЕА ПДВ платника податку з його поточного рахунку, який перебуває на обліку в ДПС та обліковується за таким платником.
Відповідно до пункту 200-1.4 на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти:
а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 Кодексу;
б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися,
транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;
г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом43.4статті 43 Кодексу.
З рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на, поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов’язань та суми податкового боргу з податку.
При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов’язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді (пункт 200-1.5 статті 200-1 Кодексу).
Пунктом 200-1.6 статті 200-1 Кодексу передбачено, що у разі, якщо на, дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в СЕА ПДВ платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі - Порядок № 21).
Згідно з пунктом 10 розділу III Порядку № 21, одним із додатків до декларації з ПДВ є Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4).
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подавця заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.З статті 200-1 Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника (ΣпопРах).
Таким чином, перерахування зайво зарахованих коштів з електронного рахунку на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунку (ΣпопРах) не
призведе до формування від’ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 Кодексу (Σнакл).
Додатково повідомляємо, що Кодексом не передбачені штрафні санкції за поповнення рахунку в СЕА ПДВ платника податку його контрагентом.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |