X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.05.2020 р. № 1788/6/99-00-04-06-03-06/ІПК


Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що здійснив виплату доходу у вигляді авансових внесків на користь приватного виконавці.

Разом з тим зазначені внески були повернуті платнику податків.

Таким чином, платник податків просить надати консультацію щодо оподаткування цих внесків та відображення їх у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено у ст, 178 Кодексу.

Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взятті на облік (її. 178,1 ст. 178 Кодексу).

Пунктом 178,2 ст. 178 Кодексу передбачено, що доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Також, вказані доходи с об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Ставка військового збору становить 3,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб і військовий збір у повному обсязі відповідно до порядку, визначеному ст. 168 Кодексу.

Водночас відповідно до п, 178.5 ст. 178 Кодексу під час виплати суб’єктами господарювання - податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних з такою діяльністю, податок на доходи у джерела виплати не утримується в разі наданні такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

 Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи тащбо надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, відносини за яким встановлено трудовими відносинами, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до п.п. 14.1.195 та 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 Кодексу

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.01.2015 № 4.

Враховуючи викладене, юридична особа, під час нарахуванні (виплати) приватному виконавцю доходів, безпосередньо пов’язаних з його діяльністю, за умови надання ним копії довідки про взятті його на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, не має обов’язку щодо утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору у джерела виплати, проте повинна подати податковий розрахунок за формою № 1ДФ і відобразити такий дохід з ознакою доходу «157».

Разом з тим, якщо зазначений дохід повертається приватним виконавцем юридичній особі, то сума такого доходу відображається юридичною особою у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ з від'ємним значенням у відповідних графах податкового розрахунку у періоді, протягом якого відбулося повернення таких коштів.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.