X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.05.2020 р. № 2078/6/99-00-17-03-01-06/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкове го кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо оподаткування акцизним податком і повідомляє таке.

Товариство у зверненні зазначає, що відповідно до п. 214.7 ст. 214 Кодексу, при псуванні, знищенні, втраті підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених у п. 216.3 ст. 216 Кодексу, базою оподаткування є вартість та обсяги втрачених товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат згідно з п. 214.6 ст. 214 Кодексу.

Разом з цим, п. 225.9 ст. 225 Кодексу передбачено, що виноматеріаг и, реалізовані підприємствам вторинного виноробства, які використовують ці виноматеріали для виробництва готової продукції, акцизним податком зе оподатковуються. В інших випадках реалізація виноматеріалів оподатковується за ставками податку на виноробну продукцію встановленими пп. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Товариство запитує:

1. Чи підлягає оподаткуванню акцизним податком операції з утилізаі цї зіпсованого виноматеріалу, виробленого підприємством первинного виробництва?

Щодо питання 1.

Відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. Кодексу, акцизний податок - непрямій податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Кодекс« ж як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, підакцизні товари (продукція) це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Ставки акцизного податку, за якими обчислюється акцизний податок при справлянні податку з цих товарів та перелік підакцизних товарів, що відповідають певним кодам товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД та їх описам згідно з УКТ ЗЕД, встановлені пп. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 ЗО 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД (пп. 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно пп. 14.1.26 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, виноробна продукція — це вина виноградні натуральні, вина натуральні кріплені, шампанські, ігристі, газовані, вермути, бренді, сусло виноградне та інші виноматеріали, коньяки, інші алкогольні напої з винограду, плодів та ягід.

Суми податку, що підлягають сплаті, зокрема, з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, визначаються платником податку самостійно виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату виникнення податкових зобов'язань (п. 217.1 ст. 217 Кодексу).

Перелік операцій з підакцизними товарами, які є об’єктами оподаткування акцизним податком, визначено п. 213.1 ст. 213 Кодексу.

Зокрема, об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (пп. 213.1.1 п.213.1 ст.213 Кодексу).

У разі наявності наднормативних втрат спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв, допущених з вини виробника під час виробництва підакцизних товарів (продукції), базою оподаткування є вартість (кількість) цих товарів, які можна було б виробити з наднормативно втрачених товарів (продукції) (п. 214.6 ст. 214 Кодексу).

Датою виникнення податкового зобов'язання щодо зіпсованого, знищеного, втраченого підакцизного товару (продукції) є дата складання відповідного акта.

У цьому пункті втраченим є товар (продукція), місцезнаходження якого платник податку не може встановити (п. 216.2 ст. 216 Кодексу).

Податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо:

а) платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорюх обставин і його використання на митній території України є неможливим;

б) підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такою товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом.

Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (п. 216.3 ст. 216 Кодексу).

При псуванні, знищенні, втраті підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених у пункті 216.3 статті 216 Кодексу, базою оподаткування є вартість та обсяги втрачених товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат згідно з пунктом 214.6 статті 214 Кодексу (п . 214.7 ст. 214 Кодексу).

З огляду на зазначене, операції з утилізації зіпсованого виноматеріалу, виробленого підприємством первинного виноробства, підлягають оподаткуванню акцизним податком, за ставками податку на виноробну продукцію, а базою
оподаткування є вартість (кількість) товарів, які можна було б виробити з такого обсягу зіпсованого виноматеріалу, що перевищує норми втрат.

2. Які документи повинні бути оформлені підприємством первинного виробництва для підтвердження факту псування виноматеріалу та неможливості його подальшого використання у виробництві?

Щодо питання 2.

Пунктом 216.2 ст. 216 Кодексу визначено, що датою виникнення податкового зобов'язання щодо зіпсованого, знищеного, втраченого підакцизного товару (продукції) є дата складання відповідного акта.

Отже, підтвердження факту псування виноматеріалу підприємством первинного виробництва, відбувається шляхом складення відповідного акта, дата складання якого, буде датою виникнення податкового зобов'язання щодо зіпсованого підакцизного товару.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.