Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровськії області (далі - ГУ ДПС), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі -ПКУ), розглянуто лист щодо практичного застосування норм податкового та іншого законодавства.
Згідно з ст. 18 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105) страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають фізичні особи - підприємці.
За страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, як допомога по тимчасовій непрацездатності.
Пунктом 2 частини першої ст. 20 Закону №1105 встановлецо, що за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема допомога по вагітності та пологах.
Відповідно до частини першої ст. 25 Закону №1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами,,тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів.
Згідно з частиною першою ст. 26 Закону №1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.
Підпунктом 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ передбачено, що до складу доходу платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду України та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Отже, дохід у вигляді матеріального забезпечення, який виплачується фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування, не включається до доходу фізичної особи - підприємця, проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розд. IV ПКУ, відповідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст.,165 якого не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема сума допомоги по вагітності та пологах, сума страхових виплат, які отримує плати ик податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом.
Пунктом 1.7 пп. 16 підрозд. 10 розд. XX ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
Таким чином, дохід, отриманий фізичною особою - підприємцем, у вигляді допомоги по вагітності та пологах від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464).
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, у тому числі, фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором.
Водночас, фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену оподаткування, визначені платниками єдиного внеску за себе згідно з п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464.
Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених, зокрема, в п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткуванні, є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але, не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, Встановленої Законом № 2464.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. З частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Згідно з нормами частини п'ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для зазначених категорій платників єдиного внеску встановлено у розмірі 22 відс. до бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до абзацу третього частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця , що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Враховуючи викладене, фізичні особи - підприємці, які обрали сирощену систему оподаткування, та є платниками єдиного внеску, зобов'язані визначити базу нарахування єдиного внеску та сплатити суму єдиного внеску в розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць в терміни, встановлені абзацом третім частини восьмої ст. 9 Закону № 2464.
Слід зазначити, що сума допомоги по вагітності та пологах, яка нарахована Фондом соціального страхування на користь фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку, не є базою нарахування єдиного внеску.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |